İran Milisleri ele geçirdikleri bölgelerde Muta nikahı ofisleri açıyor

fetih medya
Fetih Medya
Fetih Medya Haber Merkezi
⌚Haberin Tarihi: 19 Temmuz 2018 | 6 Zilkade 1439 Perşembe 12:16

Suriye’nin şehrinde İran Milisleri kontrol altına tuttukları bölgelerde Muta nikahı ofisleri açtıkları belirlendi. İki taraf arasında anlaşma yoluyla belirli bir süreliğine yapılan Muta nikahı Şiiler tarafından yaygınlıkla kullanılan bir yöntem. Büroların amacı ise Şebbihaların kızlarla belirli bir süreliğine ihtiyaçlarını görerek sözleşmenin süresi dolduğunda ve sorumluluğun ortadan kalkması rahatlığı.

“Özgürlük Press” (Hurriyeh Press)  adlı sitesi Halep’teki genç bir kadının Muta evliliği sözleşmesini yayınladı. Haberde Muta yapan bir diğer genç ise, arkadaşının evliliğinden sonra dört kez aynı yöntemle ofis aracılığıyla evlendiğini söylendi.
Sitede yer alan habere göre , Muta nikahı yapılması halinde kiralanmasının kolay olduğu ve kira  kontratının süresinin ,sözleşmenin süresiyle sınırlı olduğu bildiriliyor.  Bu tutarak yaşanan birlikteliğe “musakene” beraber yaşama adı veriliyor.
Fetih Medya

Yayınlanan habere göre Halep şehrinde bu ofisler sayesinde 200 dolar karşılığında 15 gün boyunca nikah yapabilmeniz mümkün. Bu bedeli ofisin belirlediği, ofisten alınan belge ile kaydolan genç kızlardan istediği biçimde verilen süre içerisinde yararlanabileceği kaydediliyor. Bu ücreti erkekten tahsil eden Muta ofisleri bayana teslim edilen ücretin içerisinden bir kısmını ayırdıkları gibi taraflardan da “ofis giderleri için” 5 biner suri( her iki taraftan takribi 50’şer Türk lirası)  talep ediliyor.

Yayınlanan haberde bu yöntemin İranlı Milisler arasında oldukça yaygın olduğu, bölgede yoksul ve kimsesiz kalan kızların “maddiyat için çıkar ” olarak gösterilerek Muta’ya teşvik edildiği belirtiliyor.

Kaynak: Medya

Gereksizse Sil

Bir Yorum Yazın