İran, Irak’a açılan sınır kapılarını kapattı

fetih medya
Fetih Medya
Fetih Medya Haber Merkezi
⌚Haberin Tarihi: 22 Eylül 2018 | 12 Muharrem 1440 Cumartesi 15:00

İran, geçit törenine yönelik saldırının ardından, Irak’a açılan iki gümrük kapısını geçici süreliğine kapattı

İran, Ahvaz kentindeki askeri geçit törenini alan saldırının ardından “Irak’a açılan iki kapısını geçici süreliğine” kapattı.

Irak medyasında yayınlanan haberlere göre İran, askeri geçit töreni sırasında gerçekleştirilen saldırısı sonrası gerekçesiyle Basra’daki Şelamçe ve Meysan’daki Eş-Şib gümrük kapılarındaki geçişleri durdurdu.

Haberde, İranlı yetkililerin muhtemel başka bir saldırıya karşın, sınır bölgesindeki güvenlik önlemlerini artırdığı, sınırın hem insani hem de ticari geçişler için “geçici bir süreliğine kapalı kalacağı” belirtildi.

İran’ın Huzistan Eyaleti Vali Yardımcısı Ali Hüseyinzade, Ahvaz kentinde İran-Irak savaşının 38. yılı nedeniyle düzenlenen askeri geçit töreni sırasında gerçekleştirilen saldırıda 11 kişinin öldüğünü, 30 kişinin yaralandığını duyurmuştu.

Muhafızları Sözcüsü Şerif de Ahvaz kentindeki askeri törene saldırının El Ahvaziye örgütü tarafından düzenlendiğini açıklamış, İran Bakanı Muhammed Cevad Zarif ise saldırıdan ve terörün bölgesel destekçilerinin sorumlu olduğunu belirtmişti.

 

Gereksizse Sil

Bir Yorum Yazın