İran: Hizbullah Suriye’den çıkmayacak!

fetih medya
Fetih Medya
Fetih Medya Haber Merkezi
⌚Haberin Tarihi: 4 Ocak 2017 | 6 Rebiülahir 1438 Çarşamba 21:51

İran lideri Ayetullah Ali Hamaney’in Başdanışmanı Ali Ekber Velayeti, ve Rusya’nın garantörlüğünde sağlanan ateşkes anlaşmasından sonra, örgütünün ’den çıkmasını öngörmediğini söyledi.

İran Öğrenci Haber Ajansı’nın (ISNA) haberine göre, Velayeti, Tahran’da Cumhurbaşkanı Yardımcısı Nuri ile görüşmesinden sonra basın toplantısı düzenledi.

Suriye’de 6’ncı yılına giren iç savaşta saflarında savaşan Hizbullah örgütünün, ateşkes anlaşmasıyla birlikte bu ülkeyi terk edeceğine yönelik ifadelerin sorulması üzerine Velayeti, “Hizbullah’ın ateşkes anlaşmasından sonra Suriye’den çıkacağı söylemleri düşmanların propagandasıdır.” dedi.

görüşmeleri rejimin ve dostlarının ekseninde olacak”

Suriye’deki krize çözüm bulmak için yürütülen çalışmalara işaret eden Velayeti, “Suriye’nin geleceği ve Suriye hükümeti ve dostları ekseninde yapılacak. Bu ülkenin hükümeti ve halkının iradesi dışında yürütme girişiminde bulunanların kesinlikle bu görüşmelerde yeri olmayacaktır” ifadesini kullandı.

“Rusya ile koordinasyon sürüyor”

Velayeti, son dönemde Rusya’nın Suriye’de İran’ın çıkarlarını görmezden geldiğine yönelik iddiaların sorulması üzerine, Tahran ve ’nın Suriye konusunda koordinasyonunu “halen” sürdürdüğünü aktardı.

İlgilinizi Çekebilir:  Rusya, Suriye’ye S-300’leri gönderiyor

“Yabancı savaşçılar da Şii milisler de ayrılmalı”

Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, daha önce Suriye’de çözüm çabaları kapsamında muhaliflerin yanında savaşan tüm yabancı savaşçılarının yanı sıra bir de Hizbullah başta olmak üzere rejim yanlısı tüm Şii milislerin de Suriye’den çıkması gerektiğini söylemişti:

“Halep’teki insanların kurtarılması konusunda bu grupların (Şii milisler) sorun çıkardığını gördük. Burada herkesin, muhalefetin de rejimin de değişik grupların da ateşkese uyması lazım. Esasen Suriye halkının dışındaki grupların ülkeden ayrılması lazım. Bu grupların yabancı savaşçılarının ülkeden ayrılması lazım. Değişik ülkelerden gelen Şii grupların da ayrılması lazım. Hizbullah’ın da ’a geri dönmesi lazım.”

 

Fetih Medya – Haber Merkezi

Gereksizse Sil

Bir Yorum Yazın