İran, Filistin için referandum çağrısı yaptı

fetih medya
Fetih Medya
Fetih Medya Haber Merkezi
⌚Haberin Tarihi: 14 Mayıs 2019 | 9 Ramazan 1440 Salı 16:30

İran, halkın kendi kaderini belirleyebilmesi için Filistin’de , Hristiyan ve Yahudilerin katılacağı referandum çağrısı yaptı.

İran Bakanlığı, Filistin’de ’nin (Büyük Felaket) 71. yılı dolayısıyla yazılı bir açıklama yayımladı.

Açıklamada Birleşmiş Milletler (BM) başta olmak üzere uluslararası toplumun Filistin toprakları ve Kudüs’ün İsrail işgalinden kurtarılması, Filistin halkına kendi kaderini belirleme hakkı tanınması ve başkenti Kudüs olan bağımsız bir Filistin hükümeti oluşturulması konusunda sorumlu olduğu belirtildi.

İSRAİL BARIŞ VE GÜVENLİK İÇİN TEHDİT HALİNE GELMİŞ

Uluslararası toplumdan İsrail işgaline karşı kararlı adımlar beklendiği ifade edilen açıklamada, “Müslüman, Hristiyan ve dahil olmak üzere tüm yerel sakinlerin katılımıyla referandum düzenlenmesi hususunda gerekli koşullar sağlanmalıdır.” denildi.

Açıklamada ayrıca “Büyük Felaket” olarak adlandırılan 1948’den bu yana Filistin topraklarında barış ve istikrarın olmadığına vurgu yapılarak, “Nekbe Günü’nde altındaki Filistin toprakları üzerinde savaş, ve işgalcilikle varlığını sürdüren siyonist denilen gayrimeşru bir varlık doğdu. Tüm bölgesel krizlerin sebebi olan bu rejim, bugün uluslararası barış ve güvenlik için gerçek bir tehdit haline gelmiştir.” ifadelerine yer verildi.

KAYNAK: AA

Yorum Yazın

UYARI: Hakaret içeren ve imla kurallarına dikkat edilmeden yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.