İran destekli milisler sivillerin tahliyesine engel oluyor!

fetih medya
Fetih Medya
Fetih Medya Haber Merkezi
⌚Haberin Tarihi: 13 Aralık 2016 | 14 Rebiülevvel 1438 Salı 00:24

’teki kuşatmadan çıkmak isteyen sivillere İran destekli milisler izin vermiyor.
’de Beşşar Esed güçlerinin işbirlikçisi İran destekli milisler, Doğu Halep’te yaklaşık yüz bin sivilin bölgeden tahliyesini zorlaştırarak susuzluk ve açlığa mahkûm ediyor.

Beşşar Esed güçleri ve İran destekli milisler, 4,5 aydır altında tuttukları Doğu Halep’teki sivilleri 15 Kasım’dan bu yana havadan ve karadan vuruyor.

Öğle saatlerine kadar direnişçilerin kontrolündeki Şeyh Said, Firdevs ve Harmdudu bölgelerini ele geçireren Esed güçleri 8,6 kilometrekarelik alana yaklaşık 100 bin sivili sıkıştırdı.

Son 27 günde 991 sivili katleden Rusya destekli Esed güçleri ve İran destekli milisler, geçen hafta su deposunun bulunduğu Bab Neyrab semtini ele geçirdikten sonra kuşatmadaki bölgenin suyunu kesmişlerdi.

Sivillerin güvenli tahliye çağrıları sürerken, İran destekli milisler, kontrol ettikleri hatlarda çıkışa izin vermiyor.

İran Destekli Milisler Saldırmaya Devam Ediyor

Kuşatmada altındaki bölgeden aracılığıyla bilgi veren yerel kaynaklar, Rusya’nın cuma günkü sivillerin tahliyesi amacıyla Esed güçlerinin saldırılara ara verdiği açıklamasına rağmen sivillerin dışarı çıkmasını engelleyen asıl gücün İran destekli Hizbullah ve Hareket Nüceba örgütleri olduğunu bildiriyor.

Cudeyde, Bustan Paşa, Ramuse Kavşağı, Ballura, Merce, Aziza, Seyf ed-Devle, Selahaddin, Şeyh Said, Mesekin Hanano, Ard el-Hamra, Şeyh Lütfi, Zarazir ve Ensari bölgelerinde İran destekli milislerin sivilleri gözetmeden düzenlediği saldırılar da devam ediyor.

Söz konusu örgütler, bizzat İran ordusunca komuta ediliyor.

“Yabancı Milislerin En Büyük Finansörü İran”

komutanlarından Ahmed Hamami de şu bilgileri verdi:

“Esed ile İran güçleri Halep’te sivillerin tahliyesine izin vermiyor. Sivillere İran, ve Hizbullah güçleri ciddi manada eziyet ediyor. bölgelerine giden 18-40 yaş arasındaki erkekler tarafından zorla silah altına alınarak Halep’teki cephe hatlarına gönderiliyor. Halep’teki operasyonların yüzde 80’ini yabancı milisler yapıyor. Suriye ordusuna ait unsurlar çok az. Daha doğrusu Suriye ordusu diye bir şey kalmadı. yabancı milis gücüyle ayakta kalıyor. Yabancı milislerin en büyük finansörü İran’dır. İran Halep’i Şiileştirmek istiyor.”

İlgilinizi Çekebilir:  Saha Gündemi: 22.06.2018

İran destekli milislerin Halep’te çatışma bölgelerindeki sivilleri belli bir noktaya yönlendirdiğini belirten Hamami, “Binlerce aile milislerin kontrolündeki Ensari semtine geldi. Bu ve benzeri semtlerde büyük katliamların gerçekleşmesinden korkuyoruz.” dedi.

Aç ve Susuz Bırakıldılar

Halepli sivillerden İsmail Abdullah,  internet üzerinden gönderdiği ses kaydında, “Su yok, insanlar içecek su bulamıyorlar. Elektrikler de aylardır kesik. Yemek bitti. Yediklerimiz pirinç ve mercimekten ibaret. Tüp gazlar bitti.” diye konuştu.

“Enkaz Altında Canlı İnsanlar Var”

Halep Sivil Savunma Merkezi müdürü Necip Ensari de son duruma ilişkin şöyle konuştu:

“Saldırılarda yıkılan binaların enkazı altında canlı insanlar var ama mâlesef kurtaramıyoruz onları. Çok sayıda saldırıya maruz kaldığımız için ekipmanlarımız zarar gördü ve eksildi. Akaryakıt temin edilemediğinden enkaz altında kurtarılmayı bekleyenlere ulaşmakta aciziz.” dedi.

Siviller İçin Ateşkes Çağrısı

Silahlı direnişçi gruplar, geçen perşembe yaptıkları açıklamada 5 günlük acil insânî ateşkes ilan edilmesini ve acil tedavi gerektiren hastaların gözetiminde tahliye edilmesini istemişti. Açıklamada kentten ayrılmak isteyen sivillerin Halep’in kuzey kırsalına göçüne izin verilmesini talep eden direnişçiler, sivillerin tahliyesinden sonra Esed güçleriyle müzakere edilebileceğini belirtmişti.

Siviller, Esed güçlerinin bölgesine geçtiklerinde can güvenliği sağlanması, erkeklerin gözaltına ya da zorla silah altına alınmamaları, güvenli bölgelere gitmelerine izin verilmesi ve aile fertlerinin birbirlerinden koparılmaması gibi temel güvenceler bekliyor.

 

Fetih Medya – Haber Merkezi

Gereksizse Sil

Bir Yorum Yazın