İran böyle duyurdu: Bu bir başlangıçtı, devamı gelecek

fetih medya
Fetih Medya
Fetih Medya Haber Merkezi
⌚Haberin Tarihi: 2 Ekim 2018 | 22 Muharrem 1440 Salı 08:18

İran Başkanı Tümgeneral Muhammed Bakıri, Suriye’nin Deyrizor kentine bağlı Elbu Kemal ilçesine yapılan saldırısına ilişkin, ‘Bu bir başlangıçtı, devamı gelecek’ dedi.

 

Bakıri, başkent ’da katıldığı bir programda, Muhafızları Ordusu’nun Suriye’nin Deyrizor kentine bağlı Elbu Kemal ilçesine düzenlediği füze saldırısıyla ilgili açıklamalarda bulundu.

İran’ın Ahvaz kentine yönelik saldırının ardından son bir haftada “uygun cevap” için çeşitli adımlar attıklarını belirten Bakıri, istihbarat çalışmaları neticesinde saldırganların İran karşıtı bir grupla irtibatlı olmalarına rağmen DAEŞ tarafından Deyrizor’dan yönlendirildiklerini tespit ettiklerini aktardı.

BAŞARIYLA İCRA EDİLDİ

Füze saldırısının “başarıyla icra edildiğini” ve DAEŞ’ın birçok komutanının öldürüldüğünü söyleyen Bakıri, “Bu bir başlangıçtı, devamı gelecek. Teröristler İran’ın intikam alacağını bilmelidir.” ifadelerini kullandı.

İran’a ait insansız hava araçlarının (İHA) da bir-iki ülkeyi aşarak hedefe ulaştıklarını kaydeden Bakıri, füzelerin hakimiyetindeki DAEŞ bölgelerini hedef aldığını bildirdi.

Bakıri, DAEŞ ile birlikte saldırıyı organize eden İran karşıtı grubun liderlerinin Avrupa ülkelerinde olduğunu söyledi.

İHALARLA KOORDİNELİ

İran Devrim Muhafızları’ndan yapılan açıklamada, dün TSİ 01.30’da Suriye’nin Deyrizor kentine bağlı Elbu Kemal ilçesine yönelik saldırıda 6 orta menzilli balistik füze atıldığı ve sonrasında 7 İHA saldırısının yapıldığı belirtilmişti.

İran’ın batısındaki Kermanşah kentinden atılan füzelerin 750 kilometre menzilli “Zülfikar” ve 800 kilometre menzilli “Kıyam” füzeleri olduğu duyurulmuştu.

İran’ın güneybatısındaki Huzistan eyaletine bağlı Ahvaz’da 22 Eylül’de, geçit törenini hedef alan saldırısında 25 kişi ölmüş, 69 kişi yaralanmıştı. Söz konusu saldırıyı DAEŞ’ın üstlendiği duyurulmuştu.

 

Gereksizse Sil

Bir Yorum Yazın