İran basını: “Erdoğan DAEŞ ve Nusret Cephesi üzerinden bölgede denetim kuruyor”

fetih medya
Fetih Medya
Fetih Medya Haber Merkezi
⌚Haberin Tarihi: 13 Kasım 2016 | 13 Safer 1438 Pazar 16:39

İran’ın dini lideri Ali Hamaney’e yakınlığıyla bilinen “Kayhan” gazetesinin başyazısında Cumhurbaşkanı Tayyip ’ın DAEŞ ve Nusret Cephesi üzerinden bölgede denetim kazanmaya çalıştığını iddia ederek, ’a algı operasyonu başlattı.

İran’ın dini lideri Ali Hamaney’e yakınlığıyla bilinen günlük gazete Kayhan, ’ı hedef aldı.

Gazeteye göre, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İran’ın bölgedeki başarısının sırrının sahip olduğu ideoloji ve vekillerinden gelen yardımlar olduğunu fark etti. Bu vekiller ise ’da , ’de İslami Cihat, Irak’ta Badr, ’de Ansarullah gibi, İran’ın “faydalı devrimci örgütler” dediği yapılar.

Gazete, ‘bu başarıyı taklit etmek adına’ Erdoğan’ın Irak’ta DAEŞ ve ’de Nusret Cephesi gibi Sünni örgütlerin, radikal ideolojileriyle birlikte kullanarak bölgede denetim kazanmaya çalıştığını iddia etti.

İlgilinizi Çekebilir:  'Husilerle bugüne kadar gerçek bir barış imkanı olmadı'

Gazete’nin skandal haberine göre İran, DAEŞ’i yenilgiye uğratarak Erdoğan’ın planlarını bozdu ve Erdoğan, Suriye ve Irak sınırları içerisindeki kimi bölgelerde doğrudan denetim sağlayarak hasarı en aza indirmeye çalışıyor.

Öyle ki İran’ın Bağdat ve  arasında askeri bir çatışmayı engellemek için arabulucu rolü oynamaya dahi gönüllü olduğu, İran’ın Sünni dünyası ile karşı karşıya gelmekten endişe duyacağını belirtiliyor.

İran’nın Suriye’de işlediği cinayetlerden bahsetmeyen gazetenin haberi traji komik karşılandı.

Fetih Medya – Haber Merkezi

Gereksizse Sil

Bir Yorum Yazın