İran askeri öğrencilerini Suriye’ye gönderiyor

fetih medya
Fetih Medya
Fetih Medya Haber Merkezi
⌚Haberin Tarihi: 25 Şubat 2017 | 28 Cemaziyelevvel 1438 Cumartesi 12:33

İranlı medya kaynaklarına ve muhalif isimlere göre İran, ’yi yeni subayları için bir deneme sahası olarak kullanıyor.

İran Devlet medyası, İran Muhafızları ile bağlantılı merkezli İmam Hüseyin Üniversitesi’nin, eğitim programı çerçevesinde askeri liderlik öğrencilerini Suriye’de savaşmaya gönderdiğini belirtti.
İranlılar ‘Seyyide Zeynep’i korumak için’ ölüyor

Tahran, Şii inancına mensup kimseler için kutsal sayılan Seyyide Zeynep türbesini müdafaa etmek için bölgede birlik bulundurduğunu ifade ediyor. Ancak 2011 yılından itibaren İran, Suriye rejiminin muhaliflere karşı en büyük destekçisi. İran ülkeye ilk olarak askeri danışmanlarını, daha sonra da İran Devrim Muhafızları’nı göndermişti. İran’ın, ülkede hüküm süren azınlık rejimine 1980’li yıllardan bu yana destek verdiği biliniyor.
“En az 100 öğrenci Suriye’de”

İman Hüseyin Üniversitesi’nin başında bulunan İran Devrim Muhafızları komutanlarından Murtaza Saffari, en az 100 öğrencinin koşullarını tecrübe etmeleri amacıyla Suriye’ye gönderildiğini belirtti.

İlgilinizi Çekebilir:  ABD'yi S-400 endişesi sardı

Saffari, bir İran haber ajansına şu açıklamada bulundu: “iki aylık eğitim için bölgeye giden öğrencilerden bazıları ‘şehit oldu’, birçoğu yaralandı. Bazıları ise daha uzun bir üre için ülkede konuşlandırıldı.”

Suriye savaşı, İran’ın 1980’li yıllardaki savaşından bu yana resmi olarak savaşan birlikler gönderdiği ve kayıp verdiği ilk bölge. İran devletine bağlı Tasnim Haber Ajansı’na göre yaklaşık 1000 İranlı rejimi safında savaşırken yaşamını yitirdi.

Kaynak:Mepa News

Fetih Medya – Haber Merkezi

Gereksizse Sil

Bir Yorum Yazın