İran: ABD, Suriye’yi Libya gibi bölmek istiyor

fetih medya
Fetih Medya
Fetih Medya Haber Merkezi
⌚Haberin Tarihi: 13 Temmuz 2018 | 29 Şevval 1439 Cuma 15:59

İran’ın dini Hamaney’in dış danışmanı Ali Ekber Velayeti, ABD’nin bölgeyi yönetmek için gibi Suriye’yi de bölmeye çalıştığını iddia etti.

İran’ın dini lideri Hamaney’in dış politika danışmanı Ali Ekber Velayeti, ABD’nin bölgeyi yönetmek için Libya gibi Suriye’yi de bölmeye çalıştığını iddia etti.

Rusya'nın başkenti 'da bir Valday tartışma kulübü toplantısına katılan Velayeti, Washington'ın, özellikle de ABD Başkanı Donald Trump'ın başlıca politikasının Ortadoğu ve Kuzey bölgelerini zayıflatmak, buralardaki ülkeleri bölmek ve bu ülkelere kendi gayri meşru etkilerini yaymak olduğunu ifade etti.

Velayeti "Bunun en çarpıcı örneği Libya ve Somali'de yaşananlar. Libya büyük ve etkili bir Kuzey Afrika ülkesiydi, ancak darbeden sonra NATO'nun da desteğiyle ‘bölündü'. Ülkenin doğal kaynakları günümüzde talan ediliyor" dedi.

İran'ın Suriye'deki varlığı

İran'a bağlı birçok milis yapılanmanın Suriye'de iç savaşın başladığı dönemden bu yana Beşar rejiminin safında ülkedeki muhaliflere karşı savaştığı biliniyor.

Başta -Pakistan olmak üzere birçok ülkeden gelen yabancı Şii milisleri Suriye'ye sokarak destek veren İran'ın askeri gücü ülkenin birçok bölgesinde rejimden daha etkin olmuş durumda.

Öte yandan İran, Hizbullah Hareketi'nin Suriye'deki askeri varlığını da büyük oranda destekliyor.

Kaynak: Sputnik, Mepa News

Gereksizse Sil

Bir Yorum Yazın