Irak’ta yeni hükümetten Haşdi Şabi için ‘kalıcı yapı’ açıklaması

fetih medya
Fetih Medya
Fetih Medya Haber Merkezi
⌚Haberin Tarihi: 5 Kasım 2018 | 27 Safer 1440 Pazartesi 19:47

Irak Başbakanı Adil Abdulmehdi geçici değil kalıcı bir yapı olarak nitelendirdiği Haşdi Şabi’nin ülke için “ bir ” olduğunu söyledi.

Bağdat’taki Haşdi Şabi Kurumu’nu ziyaret eden Abdulmehdi, burada yapının komutanlarıyla bir araya geldi.

Abvulmehdi, toplantı sırasında yaptığı açıklamada, “Haşdi Şabi, Irak için tarihi bir başarıdır. Haşdi Şabi, , ve diğer güçlerine güç verdi. Bu yapı, göz ardı edemeyeceğimiz büyük bir gerçek ve bunu desteklemek görevimiz.” ifadelerini kullandı.

Haşdi Şabi’ye bağlı milislerin sıkıntısı yaşadığına yönelik tartışmalara da değinen Abdulmehdi, bu konunun çözümü için alternatif bulacaklarını ifade etti.

Abdulmehdi, şunları kaydetti:

“Bazıları Haşdi Şabi’nin geçici olduğunu söylüyor. Ben ise Haşdi Şabi’nin ‘zorunlu olarak kalıcı’ olduğunu vurgulamak istiyorum. Haşdi Şabi’nin kalıcı olarak devam etmesini tüm gücümle destekleyeceğim.”

Haşdi Şabi Sözcüsü Ahmed el-Esedi, dün düzenlediği basın toplantısında, eski Haydar el-İbadi hükümetinin görev bitiminden bir gün önce “milis güçlerin maaşlarını azalttığını” ileri sürmüştü. Esedi’nin bu açıklamaları ülkede tartışma yaratmıştı.

İbadi, bugün yaptığı açıklamada, Esedi’nin iddiasının “tamamen yalan” olduğunu söyledi.

Yaşanan bu tartışmalar üzerine Başbakan Abdulmehdi’nin Haşdi Şabi Kurumu’nu ziyaret ederek yaptığı açıklamalar “ hükümetin bu yapıya dair ilk tutumu” olarak değerlendirildi.

 

 

 

Gereksizse Sil

Bir Yorum Yazın