Irak’ta Şii lider Sadr, başbakan adayını açıkladı!

fetih medya
Fetih Medya Haber Merkezi
⌚Haberin Tarihi: 10 Mayıs 2018 | 24 Şaban 1439 Perşembe 06:13

, yaptığı yazılı açıklamada, “Mezhepler üstü olan Sairun Koalisyonunun, yeterli sandalyeyi elde etmesi halinde adaylarından biri Meysan Valisi Ali Devvay olacak. ” ifadelerini kullandı.

Sadr’a bağlı Devvay, ülkenin güneyindeki Meysan (Amara) Valiliği görevini yapıyor. Irak’ta halkla teması olan ve kentteki imar çalışmalarında rolü olan “çalışkan vali” olarak biliniyor.

Vali Devvay, cadde ve sokakları temizleyen belediye işçileriyle birlikte giydiği mavi çalışma üniformasıyla bir dönem sosyal medyanın gündemine oturmuştu.

Sadr’ın desteklediği Sairun listesinde, Irak Komünist Partisi Genel Başkanı ve diğer liberal bazı isimler de yer alıyor.

Sadr’ın arkasında durduğu Ahrar Grubu, halihazırdaki 328 sandalyeli mecliste 34 milletvekiliyle temsil ediliyor.

Güvenli̇k ̇ yarın oyunu kullanacak

Bu seçimlerde, 320 ayrı parti ve oluşumu temsil eden 7 bin 376 aday yarışıyor.

Söz konusu adayların sadece yüzde 20’sinin ilk defa olarak bu yarışa girdiği biliniyor. Geri kalan adayların yıllardır siyaset yaptığı bilinirken, bunların çoğunun hizmet alanındaki ve siyasetteki başarısızlığının vatandaşlarda umutsuzluk yarattığı kaydediliyor.

Irak Yüksek Seçim Komiserliği Sözücüsü Kerim Temimi, yaptığı basın toplantısında, yarın merkezi yönetime bağlı ve Irak Kürt Bölgesel Yönetimine (IKBY) bağlı Peşmergeden oluşan 800 binden fazla kişinin açılacak sandıklarda oyunu kullanacağını bildirdi.

37 milyon nüfuslu Irak’ta, 12 Cumartesi günü gerçekleştirilecek genel seçimlerde, 24 milyon seçmen oy kullanma yetkisine sahip.

Bu seçimler, örgütü DAEŞ sonrası yapılacak ilk, işgalinin ardından gerçekleştirilen 5. seçim olma özelliğini taşıyor.

Gereksizse Sil

Bir Yorum Yazın