Irak’ta DAEŞ üyesi Fransız kadına müebbet hapis

fetih medya
Fetih Medya
Fetih Medya Haber Merkezi
⌚Haberin Tarihi: 3 Haziran 2018 | 19 Ramazan 1439 Pazar 12:05

Mahkemesi, Fransız Melina Boughedir’i DAEŞ üyesi olduğu gerekçesiyle müebbet hapis cezasına çarptırdı.

Irak Ceza Mahkemesi Hakimi, “Mahkeme, elde edilen kanıtların Melina Boughedir’i terörle yasasına göre müebbet hapis cezasına mahkum etmek için yeterli olduğunu tespit etti” açıklamasında bulundu.

4 çocuk annesi olan Boughedir (27), Şubat ayında ‘Irak’a yasadışı yollarla girmekten’ suçlu bulunarak 7 ay hapis cezasına çarptırılmıştı.

Duruşma sırasında Fransızca konuşarak tercüman yardımıyla kendisini savunan Boughedir, masum olduğunu söyleyerek, kocası tarafından ve Irak’a gitmemesi halinde çocuklarını almakla tehdit edildiğini dile getirdi.

Mahkeme, 17 Nisan tarihinde de Fransız Jamila Boutoutaou’yu, kocası tarafından kandırıldığını söylemesine rağmen ömür boyu hapis cezasına çarptırmıştı.

Dışişleri Bakanı’ndan

Fransa Dışişleri Bakanı Jean-Yves Le Drian, Perşembe günü konu hakkında yaptığı açıklamada, Melina Boughedir’i ‘Irak’a karşı savaşan bir DAEŞisti’ olarak nitelendirmişti.

Boughedir ve avukatları Fransa’ya iade edilmesini talep ederken, Fransız adli bir kaynak, 2 Ağustos 2016’da Paris’te açılan adli soruşturma çerçevesinde ‘terör örgütüne katılma’ suçlamasıyla Boughedir’e karşı emri çıkarıldığını bildirdi.

Boughedir, 2017 yılında DAEŞ’ın başkenti olan Musul’da yakalanırken, Fransız eşinin öldüğü düşünülüyor.

Bağdat mahkemelerinde, bu yılın başından beri çoğu Türkiye ve eski Sovyetler Birliği ülkelerinden olan 300’den fazla yabancı militan hakkında idam ya da müebbet hapis cezası verildi.


Kaynak: Şark-ul Evsat

Gereksizse Sil

Bir Yorum Yazın