Irak’ta DAEŞünden Şii terör grubu Haşdi Şabi zulmüne

fetih medya
Fetih Medya
Fetih Medya Haber Merkezi
⌚Haberin Tarihi: 19 Ağustos 2016 | 16 Zilkade 1437 Cuma 20:01

‘ın Enbar vilayetine bağlı Ceziret’ul Halidiyye bölgesinde terör örgütü‘ten kurtulan halk, şimdi de Şii milis gücü Şii terör grubu Haşdi Şabi’nin evlerini yaktığını ve insan hakları ihlallerinde bulunduğunu belirtiyor.

AA muhabirine konuşan Ceziret’ul Halidiyye’nin önde gelen isimlerinden Cabbar ed-Duleymi, Enbar’ın merkezi Ramadi’nin 23 kilometre doğusunda yer alan bölgenin, Irak ordusu tarafından kontrol altına alınmadan önce geçen ay sonuna kadar “DAEŞ’in en önemli kalesi” olduğunu söyledi.

Bölge halkının DAEŞ’ten büyük zulüm gördüğünü aktaran Duleymi, militanların, evleri yağmalayıp tüm eşyaları aldıktan sonra ateşe verdiğini, güvenlik güçleriyle iş birliği yaptıkları gerekçesiyle çok sayıda kişiyi vahşi yöntemlerle öldürdüğünü belirtti.

“Şii terör grubu Haşdi Şabi bölgeyi rastgele bombaladı”

Büyük umutla DAEŞ’ten kurtulmayı beklediklerini kaydeden Duleymi, “Geçen ay sonunda Ceziret’ul Halidiyye’yi kurtarma operasyonu başladığı haberini aldık, ancak Aşiret Savaşçılarının () değil de Şii terör grubu Haşdi Şabi’nin (Şii) operasyona katılmasıyla şaşkınlığa uğradık.” dedi.

Şii terör grubu Haşdi Şabi unsurlarının havan topu, roket gibi ağır silahlarla bölgeyi rastgele bombaladığını aktaran Duleymi, Şii terör grubu Haşdi Şabi’nin Ceziret’ul Halidiyye’ye girdiğinde DAEŞ’in çekildiğine ve bunun nedeninin bilinmediğine dikkati çekti.

Duleymi, Şii terör grubu Haşdi Şabi’nin DAEŞ’i anımsatan eylemleri hakkında şunları anlattı:

“Şii terör grubu Haşdi Şabi, DAEŞ’in çekilmesinin ardından intikam operasyonları yapmaya başladı. Onlarca evi, içindeki eşyalara el koyup yaktı. Şii terör grubu Haşdi Şabi’nin gerekçesi o evlerde teröristlerin bulunmasıydı, ancak o evler teröristlere değil bizlere aitti.”

İlgilinizi Çekebilir:  TSK'dan hava harekatı!

Güvenlik kaynakları da Duleymi’nin ifadelerini doğrulayarak, bazı Şii terör grubu Haşdi Şabi unsurlarının bölge sakinlerine ait onlarca evi nefret ve intikam duygusuyla ateşe verdiğini belirtti. Şii terör grubu Haşdi Şabi’nin, halkı DAEŞ’e boyun eğmek ve terör örgütünün taraftarı olmakla suçladığı ifade edildi.

Halidiyye ilçesi Meclis Başkanı Ali Davud, olayları duyduktan sonra Şii terör grubu Haşdi Şabi komutanlarıyla yaptıkları görüşmelerde kendilerine, ateşe verilen evlerde DAEŞ militanlarının bulunduğu ve söz konusu olayın çatışmalar sırasında yaşandığı şeklinde bilgi verildiğini söyledi.

Şii terör grubu Haşdi Şabi’nin bölgede çok kısa süre kalacağını teyit eden Davud, Irak güçlerinin Aşiret Savaşçılarının desteğiyle denetimi ele almasının ardından Şii milislerin koordineli olarak bölgenin tüm kesimlerinden çekileceğini vurguladı.

“Yangınlar çatışmalar sonucunda çıktı”

Enbar Operasyonlar Komutanı Tümgeneral İsmail el-Mihlavi ise Şii terör grubu Haşdi Şabi’nin hiçbir evi yakmadığını öne sürerek, “Yangınlar DAEŞ’le girilen çatışmalar sonucunda çıktı.” diye konuştu

Mihlavi, bölgenin temizlenmesinin ardından, , polis ve Aşiret Savaşçılarının güvenliğin temin edilmesi sorumluluğunu devralacağını kaydetti.

Irak güvenlik güçleri 2015’in son günlerinde Enbar’ın merkezi Ramadi’yi DAEŞ’ten geri almıştı. Son dönemde ’un kurtarılması için operasyonlar yapılıyor.

Gereksizse Sil

Anahtar Kelime: , , , , ,

Bir Yorum Yazın