Iraklı yargıçlara “DAEŞ konusunda adil yargılama eğitimi”

fetih medya
Fetih Medya
Fetih Medya Haber Merkezi
⌚Haberin Tarihi: 16 Temmuz 2018 | 3 Zilkade 1439 Pazartesi 20:50

Son dönemde DAEŞ üyeleri hakkında verdikleri hızlı idam cezası kararları nedeniyle eleştirilerin Iraklı yargıçlara, ’nın Lahey kentinde, “adil yargılama” konusunda verildi.

Irak’ın Lahey Büyükelçiliği’nin sahipliğinde düzenlenen eğitim seminerine, DAEŞ üyesinin yargılamasını yapacak olan 10 hakim katılıyor.

Iraklı yargıçlara, () yetkilileri ile Lahey’deki Uluslararası Ceza Mahkemesi yetkilileri tarafından eğitim verildi.

İnsan Haklar İzleme Örgütü, Irak mahkemelerinde DAEŞ üyelerinin yargılanması konusundaki hukuki eksikleri içeren bir yayınladı.

Örgüte göre, yargılamalar hukuk açısından kaygı verici. 20 dakika içinde sanıklar hakkında karar veriliyor. Bu kararlar çoğunlukla ölüm ya da ömür boyu hapis cezası oluyor. Bu süreç uluslararası kamuoyunda kaygı uyandırıyor,

Yargıçlara göre, mahkemeler uluslararası koşullara uyuyor ancak Irak yasalarına göre karar veriyor. Irak yasaları, ölüm cezasını kabul ediyor. Bu da uluslararası toplumda ikileme neden oluyor.

Irak’ın Lahey Hisham Al – Alawi, gerekli inceleme yapılmadan hızlı bir şekilde idam kararı verildiği görüşüne katılmadığını açıkladı. Hollanda Televizyonu’na (NOS) konuşan Iraklı ’ye göre, yargılama sürecine daha fazla zaman ayrılıyor ve ikinci bir kararı gözden geçiriyor.

Lahey’deki eğitime katılan yüksek yargıç Faeq Zeidan da, DAEŞ üyelerinin yargılanmasının Irak’ın meselesi olduğunu savundu ve bu nedenle, Irak yasaları çerçevesinde ölüm cezası verildiğini söyledi.

BM özel Irak elçisi Jan Kubis ise, Irak ile Birleşmiş Milletler arasında görüş farklılığı bulunduğuna dikkati çekiyor. Irak’ın kurallarına saygı duyduklarını belirten elçi, “Ancak esas olarak ölüm cezasına karşıyız” dedi.

BM özel elçisi, adil yargılama konusundaki görüş ayrılıklarının, Lahey’deki eğitim sonrası azalacağını ümit ettiğini söyledi.

BM’nin talebi üzerine Karim Ahmed Khan başkanlığındaki uluslararası bir komisyon, Irak’ta DAEŞ’in faaliyetleri hakkında araştırma yapacak. Irak makamları ve kurban yakınları ile görüşecek olan komisyon, bu konuda BM Güvenlik ’ne bir rapor sunacak.

 

Gereksizse Sil

Bir Yorum Yazın