Irak’lı komutan itiraf etti

fetih medya
Fetih Medya
Fetih Medya Haber Merkezi
⌚Haberin Tarihi: 12 Kasım 2016 | 12 Safer 1438 Cumartesi 21:38

ordusu, ve Şii milislerin yürüttüğü operasyonunda 1 aya yaklaşıldı. Ancak son günlerde hiç bir ilerleme kaydedilemedi.

’tan alınması için 17 Ekim’de başlatılan Musul’da ordunun ilerlemesi durdu. El Cezire’nin haberine göre Iraklı yetkililer, mensuplarını sivillerden ayırt etmekte zorluk çektiklerini, örgütün tünelleri kullanarak sürpriz saldırılar düzenlediğini söyledi.

Reuters’a konuşan Irak ordusundan bir Albay, Musul’daki durumu ‘Kâbus’ olarak niteledi. Basına yapma yetkisinin bulunmadığı için adını vermeyen albay, görevli olduğu Musul’un içine giren 9’uncu zırhlı tümenin zor durumda olduğunu anlattı.

SİNİRLER BOZULDU

Karşılarındaki düşmanın iyi talimli, mobil ve korkunç efektif olduğunu söyleyen Iraklı yetkili, askerlerinin şehir savaşı eğitiminin olmadığını, sivil yerleşim alanlarının içine girildiği için tanklarının işlevsiz hale geldiğini ifade etti. DAEŞ’ın özellikle gece saatlerinde düzenlediği saldırıların, Irak ordusu askerlerini yorgun ve sinirleri yıpranmış hale getirdiğini söyleyen albay “Biz zırhlı bir tugayız. Tanklar olmadan ve şehir savaşı eğitimi olmayan askerlerle savaşıyoruz. Musul’da, yerleşim alanları içine girmek, sokakları taramak, evleri teröristlerden temizlemek ve sivillerle ilgilenmek zorundayız. Korkarım ki bu iş bizim için çok zor.”

İlgilinizi Çekebilir:  İranlı vekilden Türkiye'nin PKK ile mücadelesine destek

“MİLİTANLARI SİVİLLERDEN AYIRAMIYORUZ”

İsmini vermeyen Iraklı albay, örgütün iki yıldan beri yönettiği kentteki sivillere kendi mensuplarının de kullandığı giyim kuşam şeklini dayattığı için sivilleri örgütün mensuplarından ayırt etmenin imkânsız olduğunu anlattı: Bizim askerler, iş işten geçmeden onları ayırt edemiyor. Saldırganın kendini patlatmadan ya da bir el bombası kullanmadan onun bir DAEŞ mensubu olduğunu anlayamıyoruz.

2 TANK KAYBETTİK

Sadece Salı gününde yaşanan çatışmalarda iki T-72 tankı ve bir zırhlı aracı kaybettik. Irak teşkilatı sözcüsü Sabah Numan da “Dünyadaki en zor şehir savaşını yürütüyoruz” ifadesini kullandı. Kalabalık ordu güçleri karşısında örgüt militanlarının sonunda yıpratacağını savunan Iraklı yetkililer, “Kazanacağız. Bunda şüphe yok. Ancak bu pahalı bir zafer olacak” diyor.

 

 

Fetih Medya – Haber Merkezi

Gereksizse Sil

Bir Yorum Yazın