Irak’ın yeni cumhurbaşkanı belli oldu

fetih medya
Fetih Medya
Fetih Medya Haber Merkezi
⌚Haberin Tarihi: 2 Ekim 2018 | 22 Muharrem 1440 Salı 17:35

'ta Kürt partileri cumhurbaşkanını seçti.

Irak'ta KDP'nin adayı Fuad Hüseyin, Irak'ın yeni oldu.

KYB'nin adayı Berhem Salih'in çekilmesiyle Hüseyin'in cumhurbaşkanlığı kesinleşti. Hüseyin Irak'ın 8. cumhurbaşkanı oldu.

Fuad Hüseyin geçmişte Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'nin Başkanlığı görevini de yürütmüştü.

Mesut Barzani'nin sağ kolu Fuad Hüseyin

Diyala'nın Hanekin ilçesinde 1949 yılında doğan Fuad Hüseyin, orta ve lise eğitimini ilçesinde tamamladıktan sonra üniversite eğitimi için 1967'de başkent Bağdat'a gitti. Hüseyin, eğitim fakültesinden 1971 yılında mezun olduktan sonra, o dönem Molla Mustafa Barzani liderliğindeki Kürdistan Demokrat Partisi (KDP) üyesi oldu.

Hüseyin, 1975 yılında Kürtler ve Irak hükümeti arasındaki anlaşmanın bir sonuca varmaması üzerine Bağdat'tan ayrılıp, Irak-İran arasındaki dağlık bölgelerdeki KDP'nin konuşlandığı kamplarda bir müddet kaldı. Feyli (Şii) Kürtlerinden Hüseyin, 1975'ten sonra 'ya sığındı.

Başta Hollanda olmak üzere birçok Avrupa ülkesinde kendisi gibi sığınmacı Iraklı Kürtlerle birlikte aktif siyasi içerisine girdi. Irak'ın kuzeyinde 'nin desteğiyle 1991 yılında IKBY'nin kurulmasından sonra Hüseyin, 1992 yılında Saddam'a karşı kurulan muhalefet cephesinin ilk önce Viyana ve daha sonra ise Erbil'de gerçekleştirilen toplantısına katıldı.

Hollanda'da yaşamaya devam eden Hüseyin, 1999 yılında 3'üncü defa düzenlenen muhalefet cephesinin New York'taki toplantısına katılan siyasiler arasında yer aldı.

ABD'nin Irak'ı işgal etmesi ve ardından Saddam rejiminin yıkılmasıyla başkent Bağdat'a dönen Hüseyin, bir müddet Irak Eğitim Bakanlığında denetleme görevini üstlendi.

KDP'li Hüseyin, son olarak IKBY'deki başkanlık kurumunun edilmesi ve Mesut Barzani'nin 2005 yılında başkan seçilmesiyle birlikte, 2017 yılına kadar IKBY Başkanlık Divanı Başkanı sıfatıyla görev yaptı.

Barzani'nin Erbil'de düzenlediği tüm kritik toplantılar ve görüşmelerde hazır bulunan Hüseyin, özellikle Barzani'nin Avrupa ülkelerine gerçekleştirdiği ziyaretlerde bizzat yer aldığı kaydedildi.

Kaynak: Mepa News, AA

Gereksizse Sil

Bir Yorum Yazın