Irak Ordusu sivilleri bombaladı!

fetih medya
Fetih Medya
Fetih Medya Haber Merkezi
⌚Haberin Tarihi: 8 Aralık 2016 | 9 Rebiülevvel 1438 Perşembe 20:33

hava kuvvetleri kenti El-Kaim’de maaşlarını bekleyen en az 52 sivil öldürdü, onlarca kişi yaralandı.

Irak savaş uçaklarının, Enbar vilayetindeki “El-Kaim” ilçesine düzenlediği hava saldırıları sonucu 52 sivilin hayatını kaybettiği, yüzlerce kişinin yaralandığı öne sürüldü.

Irak’taki Enbar ilinde bir Irak parlamentosu üyesi olan Muhammed el-Kerbuli, Facebook sayfasında yaptığı resmi açıklamada, sivillerin Irak hava kuvvetleri tarafından ilk kez bombalanmadığını söyledi. “Irak savaş uçakları tarafından düzenlenen bombardımanda, El-Kaim ilçesinin merkezindeki çarşı ve evler hedef alındı. Saldırılarda 50’den fazla sivil hayatını kaybetti, yüzlerce kişi yaralandı.” diyen Kerbuli, “Hükümetin, son zamanlarda el-Kaim şehrinde sivillerin öldüğü, bu tekrarlanan kazaların arkasında kimin olduğunu bulmak için bir soruşturma komisyonu kurmasını talep ediyoruz” dedi.

Saldırıyı “büyük bir ” olarak nitelendiren Kerbuli, söz konusu saldırılarla ilgili acilen en üst düzeyde soruşturma açılması çağrısında bulundu. Irak ordusundan olaya ilişkin henüz yapılmadı.

İlgilinizi Çekebilir:  Yemen’de iki El Kaide lideri öldürüldü

El-Kaim ilçesindeki aşiret şeyhlerinden Haris Duleymi, daha önce yaptığı açıklamada, Irak savaş uçaklarının ’ın kontrolündeki El-Kaim ilçesine yanlışlıkla düzenlediği saldırılar sonucu 60’tan fazla kişinin hayatını kaybettiğini, onlarca kişinin yaralandığını kaydetmişti.

DAEŞ, Irak’ın batısında yer alan Enbar iline bağlı El-Kaim ilçesini Haziran 2014 tarihinden bu yana elinde tutuyor.

Musulu DAEŞ’tan kurtarmak için 17 Ekim’de başlatılan operasyonlar, kentin bazı bölgelerinde devam ediyor. Operasyona, öncülüğündeki uluslararası da hava desteği sağlıyor. Söz konusu , Ağustos 2014’ten bu yana DAEŞ’e karşı hava operasyonları düzenliyor.

 

Fetih Medya – Haber Merkezi

Gereksizse Sil

Bir Yorum Yazın