Irak İçişleri: Yasa dışı eylemleri engelleyeceğiz

fetih medya
Fetih Medya
Fetih Medya Haber Merkezi
⌚Haberin Tarihi: 9 Ağustos 2018 | 27 Zilkade 1439 Perşembe 16:48

Irak İçişleri Bakanlığı, ülkede dışı eylem düzenlenmesine engel olacakları uyarısında bulundu.

 

İçişleri Bakanının İşleri Yardımcısı Muhammed Bedr, yaptığı basın açıklamasında, “ Haydar el-İbadi, göstericileri korumak ve onlara saygılı davranmakla bizi görevlendirdi. Ancak buna karşın yasa dışı eylemler yapılmasını engelleyeceğiz” ifadelerini kullandı.

Irak kanunları, makamlarından izin alınmadan yapılmasını yasaklıyor, ancak protestocular bu yasaya uygun etmiyor.

GÖSTERİLER 2. AYINA GİRİYOR

Öte yandan, Irak’ın güneyinde kamu hizmeti yoksunluğu, işsizlik ve elektrik kesintilerini etmek amacıyla başlayan, ardından Bağdat’a da sıçrayan gösteriler yarın 2. ayına giriyor. Protestocular ise talepleri gerçekleşene kadar eylem yapmaktan vazgeçmeyeceklerini ifade ediyor.

Basra’daki Kaymakamlık binası önünde bugün yapılan gösteriye katılan eylemcilerden el-Yaseri yaptığı açıklamada, emniyet güçlerinin dün gözaltına aldığı aktivist Gassan el-Humeydani’nin bırakılması için toplandıklarını söyledi.

Yaseri, “Tüm kentlerdeki gösteri koordine komiteleri, bütün talepler gerçekleştirilene kadar eylem yapmaktan vazgeçmeme konusunda mutabık.” diye konuştu.

Irak parlamentosunun İnsan Hakları Yüksek Komiserliği verilerine göre gösterilerde şimdiye kadar 14 kişi hayatını kaybetmiş, yüzlerce kişi yaralanmıştı.

 

Gereksizse Sil

Bir Yorum Yazın