Irak, egemenliğini ihlal eden İran’ı kınadı

fetih medya
Fetih Medya
Fetih Medya Haber Merkezi
⌚Haberin Tarihi: 10 Eylül 2018 | 30 Zilhicce 1439 Pazartesi 17:12

İran Muhafızları’nın Kürt Bölgesel ’ndeki (IKBY) Erbil şehrinin Köysancak ilçesinde İran- Demokrat Partisi’ne (İKDP) ait bir kampa 7 ile düzenlediği sonrası Bağdat, İran’ı Irak’ın egemenliğini ihlal ettiği gerekçesiyle kınadı.

Bakanlığı’ndan sert tepki

Irak Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ahmed Mahcub yaptığı açıklamada, sivillerin operasyonlardan zarar görmelerinin engellenmesi için Iraklı yetkililerle önceden iletişim kurulmadan Irak topraklarındaki herhangi bir hedef vurularak, ülke egemenliğinin ihlal edilmesini şiddetle kınadıklarını belirtti.

Saldırıdan övgüyle bahsettiler

Saldırıya yönelik Devrim Muhafızları tarafından yapılan açıklamada, İKDP kampının 7 adet kısa menzilli karadan karaya Fatih-110 model füzelerle vurulmasından övgüyle bahsedildi. Devrim Muhafızları’na yakın ‘Tesnim’ ajansı, füzelerin nasıl ateşlendiğini ve İKDP kampının nasıl vurulduğuna dair droneler ile çekilen görüntüleri yayınladı.

Hamaney’den orduya çağrı

Öte yandan İran Dini Lideri Ali Hamaney dün, İran Silahlı Kuvvetleri’ne ‘düşmanları sindirmek’ için yeteneklerini artırma çağrısında bulundu. İran Silahlı Kuvvetleri mezunları için düzenlenen törende konuşma yapan Hamaney, “Yeteneklerinizi olabildiğince artırın. Çünkü gücünüz düşmanı korkutur ve geri çekilmeye zorlar” ifadelerini kullandı.


Kaynak: Şark-ul Evsat

Gereksizse Sil

Bir Yorum Yazın