Irak Başbakanı İbadi: Türkiye, ülkemizi işgal ederse parçalanır

fetih medya
Fetih Medya
Fetih Medya Haber Merkezi
⌚Haberin Tarihi: 2 Kasım 2016 | 2 Safer 1438 Çarşamba 00:51

Türkiye’nin Irak sınırındaki Silopi’ye askeri sevkiyat yapmasının ardından Irak Başbakanı Haydar el İbâdî ülkesini etmesi halinde Türkiye’nin parçalanacağını öne sürdü.

AFP’nin haberine göre, İbadi, televizyondan canlı yayınlanan basın toplantısında, “Irak’ın işgali, Türkiye’nin parçalanmasına neden olur… Türkiye ile savaşmak, karşı karşıya gelmek istemiyoruz. Ancak karşı karşı gelmemiz halinde, buna da hazırız. O zaman (Türkiye’yi) düşman olarak nitelendirir, ona göre muamele ederiz” diye konuştu.

İbadi açıklamalarından kısa bir süre önce Türkiye, Şırnak’ın Silopi ilçesine ’dan tank ve tank kurtarıcılar ile Çankırı’nda tekerlekli araçlar ve iş makineleri göndermişti. Bugün öğlen saatlerinde 28. Mekanize Piyade Tugay Komutanlığı birliklerine ait unsurların ve Çankırı’dan karayolu ile Şırnak Silopi’ye hareket etmişti.

 

 

Fetih Medya

Işık: Amaç, önemli gelişmelere hazırlıklı olmak

Irak sınırında bulunan Silopi, ’un yaklaşık 160 kilometre kuzeyinde yer alıyor.

Milli Savunma Bakanı Fikri Işık da sevkiyatının bölgedeki önemli gelişmelere karşı hazırlıklı olma amacı taşıdığını söyledi.

A Haber’in sorularını yanıtlayan Işık, “Eğer o bölgede, özellikle Sincar bölgesinden Türkiye’ye yönelik tehdit ve terör örgütünün orada yuvalanma girişimi olursa Türkiye gereğini yapar” dedi.

Işık, sözlerini “Onun dışında da özellikle Musul’un demografik yapısını değiştirecek, oradaki yerli insanların kendi yurtlarından sürülmesine sebep olacak gelişmeler de Türkiye’nin kırmızı çizgisi ama bu konular şu anda gerek bölgesel yönetimle gerekse, Irak merkezi hükümetiyle görüşülüyor, birlikte çalışılıyor” diye sürdürdü.

Fetih Medya

Irak ordusu Musul’a ulaştı

Bugünün bir diğer önemli gelişmesi de Irak ordusuna bağlı birliklerin Musul’un doğusuna ulaşmaları ve devlet televizyonu binasını geri almaları oldu.

İlgilinizi Çekebilir:  Sudan, Halayib üçgeni anlaşmazlığıyla ilgili Mısır’ı BM’ye şikayet etti

Fransız AFP ve İngiliz Reuters ajanslarının haberlerine göre, seçkin askerlerden oluşan ve adı Servisi olan birliğin komutanı Kurmay Albay Talib Şeghati el Kenani, Iraqiya kanalına yaptığı açıklamada, “Musul şehrinin gerçek kurtuluşu şimdi başladı. Nihai hedefimiz, Musul’a ulaşmak ve kenti kurtarmak” dedi.

El Kenani’nin komuta ettiği birlik, Irak ordusunun seçkin askerlerinden oluşuyor. ’li danışmanların eğittiği birlikte farklı etnik ve mezheplere mensup askerler yer alıyor. Bu birlik daha önce Ramadi ve Felluce’nin ’den geri alınmasında önemli rol oynamıştı.

Günün erken saatlerinde, bu birlikle birlikte seyahat eden BBC muhabiri, askerlerin ilerleyişi sırasında Gökceli kasabasında sert bir direnişle karşılaştıklarını bildirmişti.

Gündüz saatlerinde devlet televizyonundan bir yapan İbadi de Musul’da 3 ile 5 bin civarında DAEŞ militanı bulunduğunun tahmin edildiğini açıkladı ve bu militanlara hitaben “teslim olun ya da ölün” çağrısı yaptı.

Operasyona katılan birlikler dört koldan Musul şehir merkezine doğru ilerlerken, Birleşmiş Milletler (BM) de bu bölgede yaşayan 1,5 milyon siville ilgili kaygılarını dile getirmeyi sürdürüyor.

BM İnsan Hakları Yüksek Komiserliği de bugün yaptığı açıklamada, DAEŞ’in toplu infazlarını ve sivil halkı yer değiştirmeye zorlamayı sürdürdüğü yönünde yeni bilgilere ulaştığını söyledi.

 

Fetih Medya – Haber Merkezi

Gereksizse Sil

Bir Yorum Yazın