İngiltere’den Myanmar ordusuna uyarı

fetih medya
Fetih Medya
Fetih Medya Haber Merkezi
⌚Haberin Tarihi: 25 Haziran 2018 | 11 Şevval 1439 Pazartesi 22:40

İngiltere’nin ve Pasifik’ten Sorumlu Bakanı Mark Field, uluslararası toplumun  ordusunu izlediğini ve yapılan zulümlerin sorumlularını belirlemeye devam ettiğini bildirdi.

Field, AB Dışişleri ’nde Myanmarlı 7 ve hakkında alınan yaptırım kararına ilişkin değerlendirmede bulundu.

Yaptırım kararının alınmasında ülkesinin etkili olduğunu belirten Field, “Söz konusu bireylerin tespitine dahil olduk ve için yasal zeminin oluşturulması bakımından gerekli delillerin toplanmasına öncülük ettik. Yaptırımları gerçekleştirmek üzere gerekli AB oy birliğini sağlamak için de çok çalıştık.” dedi.

Yaptırım kararının “geçen yıl ’da yaşanan cinsel şiddet de dahil olmak üzere korkunç şiddete doğrudan bir tepki” olarak alındığını vurgulayan İngiliz , listeye alınan Myanmarlı yetkililerin, bölgedeki şiddetin failleri olarak tanımlanan birimlerden sorumlu olduğunun altını çizdi.

Field, “Bu Myanmar ordusuna yönelik bir mesajdır. Uluslararası toplum sizi izliyor. Zulümlerin sorumlularını belirliyoruz ve belirleyeceğiz. Daha başka isimler de bu listeye eklenebilir. Myanmar ordusunun Myanmar’daki hareketliliğini yakından izlemeyi ve gerekli delilleri oluşturmayı sürdüreceğiz.” ifadesini kullandı.

Asker ve polislerden oluşan 7 Myanmarlı yetkilinin, , cinsel şiddet ve Arakan halkının evlerinin sistematik “yakılmasından” sorumlu tutulduğunu belirten karar, AB Resmi Gazetesi’nde bugün yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Gereksizse Sil

Bir Yorum Yazın