Whatsapp numaramız:+90 530 368 46 36
HESABIM
Üye Ol

İngiltere’de Avam Kamarası Başkanı Bercow görevi bırakacak

fetih medya
Fetih Medya
Fetih Medya Haber Merkezi
⌚Haberin Tarihi: 9 Eylül 2019 | 10 Muharrem 1441 Pazartesi 20:01

sürecinde aldığı kritik kararlarla öne çıkan, İngiliz parlamentosunun alt kanadı Avam Kamarası’ının Başkanı John Bercow, görevi bırakacağını duyurdu.

Brexit sürecinde aldığı kritik kararlarla öne çıkan, parlamentonun alt kanadı Avam Kamarası‘ının Başkanı John Bercow görevi bırakacağını açıkladı.

Bercow, Avam Kamarası’nın bugünkü oturumunun açılışında söz alarak, 2009’dan bu yana sürdürdüğü başkanlık görevini bırakacağını duyurdu.

Bercow ayrılık olarak 31 Ekim’i açıklarken, bu tarihten önce bir erken genel seçim yapılması halinde ise görevi parlamentonun kapanmasıyla bırakacağını bildirdi.

Avam Kamarası’nda bugün hükümetin 15 Ekim için erken seçim önergesi ikinci kez oylanacak. geçen hafta önergeyi reddetmişti.

Parlamento bugünkü oturumunun ardından da 15 Ekim’e kadar kararıyla edilecek.

Brexit’in kaderini etkileyen

Bercow Brexit sürecinde inisiyatifini hükümete karşı parlamentonun yanında kullanmasıyla öne çıkmıştı.

Boris Johnson liderliğindeki Muhafazakar Parti, yönetiminden olduğu Bercow’un karşısına seçim bölgesinde aday çıkaracağını açıklamıştı.İngiltere‘de büyük partilerin seçimlerde Avam Kamarası Başkanına karşı aday göstermemesi teamülü bulunuyor.

Bercow 20 yılı aşkın süredir Muhafazakar Parti milletvekilliği yapıyordu.

İngiltere’de 2016’da yapılan referandumla Brexit kararı alınmış, 29 Ekim olarak belirlenen Brexit tarihi 31 Ekim’e ertelenmişti.

Kaynak:

Yorum Yazın

UYARI: Hakaret içeren ve imla kurallarına dikkat edilmeden yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.