İngiliz polisi ‘yapay zeka’ kullanacak

fetih medya
Fetih Medya
Fetih Medya Haber Merkezi
⌚Haberin Tarihi: 29 Kasım 2018 | 21 Rebiülevvel 1440 Perşembe 13:11

İngiltere’nin West Midlands bölgesindeki teşkilatı, yapay zeka kullanarak suçların meydana gelmeden durdurulması için bir sistem üzerinde çalışıyor.
New Scientist sitesinde yer alan haberde, Veri Analiz Çözümü (NDAS) adı verilen yazılım sayesınde polis, bir kişinin potansiyel işleme durumunu eldeki veriler ve istatistiklerle saptayabilecek. Bunun için akıllı kameralar da kullanılacak.
Habere göre, pilot bölge olarak seçilen West Midlands’da , 2019yılının Mart ayı sonuna kadar devam edecek.
Projeye ve Manchester Emniyet Müdürlüğü’nden 8 polis gücü dahil oldu. Projenin sorumlusu Iain Donnelly, NDAS’ın ülkeye yayılmadan önce ilk kez West Midlands’da test edileceğini kaydetti.
Donnelly, NDAS algoritması sayesinde, suç işleyenleri önceden bilerek bunların yeniden suça dahil olmalarını engellemek için terapi uygulamalarına yönlendirilmek üzere ve sosyal servislerinden destek talep edeceklerini kaydetti.
Ayrıca sistem, geçmişteki suçların veri ve istatistiklerini toplayarak bunları tanımlayacak ve otomatik öğrenme algoritmalarıyla verileri bir araya getirerek akıllı kameraları tarayıp suçları algılamada kullanılacak.
Yazılım bunun için önceki suç istatistikleri, aramalar, gözaltılar ve mahkûm edilme istatistikleri verilerinden yararlanacak.

Gereksizse Sil

Bir Yorum Yazın