İngiliz Bakan: Griffiths’in ofisini 2,22 milyon dolar vererek destekledik

fetih medya
Fetih Medya
Fetih Medya Haber Merkezi
⌚Haberin Tarihi: 21 Eylül 2018 | 11 Muharrem 1440 Cuma 20:07

İngiltere’nin Orta Doğu’dan Sorumlu Devlet Bakanı Alistair Burt, şu anda Yemen’deki savaşı sona erdirmek için en iyi fırsatın () Yemen Özel Temsilcisi Martin Griffiths’in çabaları olduğunu söyleyerek kendisini desteklediklerini belirtti.

Burt, “Biz onu hem kişisel ve hem de pratik olarak destekliyoruz. Bu desteğimizi göstermek için de ofisine 1,68 milyon sterlin (2,22 milyon dolar) destekte bulunduk” diyerek, Griffiths’in bölgede müzakereleri ilerletmek için harcadığı çabaların başarılı olmasını istediklerini söyledi.

Kardeş yayın organımız El Mecelle dergisine röportaj veren Burt, ülkesinin Yemen’deki meşru hükümeti destekleyen Koalisyonu’na destek verdiğini belirterek, “İngiltere, devletlerin keyfi davranmadıkları standartlarında bir sisteme inanıyor, Yemen’deki çatışmayı ise meşru bir hükümete karşı yürütülen isyana bir cevap olarak görüyoruz” dedi.

’ın bir süredir düzenli olarak saldırısı altında olduğunu ve saldırıların artarak devam ettiğini bildiklerini aktaran İngiliz Bakan, Suudi Arabistan’ın kendini savunmak için meşru hakkı olduğunu söyledi.

Burt, İngiliz hükümetinin, Yemen için başarılı siyasi çözüm vizyonunun ne olduğuna dair gelen soruya, “Buna Yemenli insanların karar vermesi gerekir. Ulusal diyaloğu yeniden canlandırmak, kesinlikle herkesin çıkarına olacaktır. Ancak, bu sadece insanların bir çatışmaya başlama ihtimalinden kurtulduğu zamanda gerçekleşebilir” şeklinde yanıt verdi.

Diyaloğun kapsamlı olması gerektiğini ve daha önce Yemen yönetimine katılmamış olanları da içermesi gerektiğini kaydeden Burt, “Yemen halkının, ülkenin yeni hükümet yapısına ve hangi siyasi çözümün uygulanması gerektiğine tek başına karar vermesi gerekir. Bu nedenle, bu sürece en kısa zamanda başlaması en iyisi” dedi.

Röportajın Arapça ve İngilizce tam metnine http://arb.majalla.com linkinden ulaşılabilir.


Kaynak: Şark-ul Evsat

Gereksizse Sil

Bir Yorum Yazın