İmama izin çıkmadı, idam durduruldu!

fetih medya
Fetih Medya
Fetih Medya Haber Merkezi
⌚Haberin Tarihi: 8 Şubat 2019 | 3 Cemaziyelahir 1440 Cuma 13:03

’de federal temyiz mahkemesi, Alabama eyaletinin, infaz odasında yerine imam görevlendirmeye izin vermeyerek bir mahkumun haklarını ihlal edip etmediğine hükmetmek için idamı durdurdu.

11. Bölge İstinaf Mahkemesi, uzun süre önce bir genci öldürmekten idama edilen 42 yaşındaki Müslüman Dominique Ray’in perşembe gecesi planlanan infazından bir gün önce infazı engelleme kararı aldı.

Mahkemenin kararında, infaz odasında Hristiyan mahkumların ihtiyaçları için papaz bulunduran Alabama eyaletinin, Müslüman ve diğer dinlere mensup kişilere bu ayrıcalığı tanımayı kabul etmeyerek anayasa hükümlerine aykırı etmiş göründüğü ifadesi kullanıldı.

Dominique Ray, zehirli iğneyle infazı sırasında papazının yanında dua etmesine karşı çıkarak işlem sırasında yanında bir imamın bulunmasını talep etmişti. Ray’in talebi, infaz odasına sadece çalışanlarını girebileceği gerekçesiyle reddedilmişti.

Amerikan-İslam İlişkileri ’nin Alabama Şubesi, Ray’in talebini haklı bulduğu açıklayarak istinat mahkemesinin kararından duyulan memnuniyeti dile getirdi.

Dominique Ray, 1995 yılında 15 yaşındaki Tiffany Harville’yi bıçaklayarak öldürmekten idama mahkum olmuştu.

Gereksizse Sil

Bir Yorum Yazın