İdlip’deki patlamaya ilişkin resmi açıklama

fetih medya
Fetih Medya Haber Merkezi
⌚Haberin Tarihi: 14 Mayıs 2018 | 28 Şaban 1439 Pazartesi 18:56

İba haber ajansından cumartesi günü gerçekleştirilen canlı saldırısına ilişkin açıklama geldi.

HARİCİLERE AİT PATLAYICI YÜKLÜ ARAÇ, KENDİ ESİRLERİNİ VE HAPİSTE BULUNAN SUÇLULARI ÖLDÜRÜYOR

28 Şaban 1439 h. / 14 2018

İba: Son dönemlerde özgür bölgelerde öldürme ve olayları gözle görülür bir şekilde artmış bulunmakta. Bazen susturucularla, bazen yoldan geçerken alınmayla, bazen de mayın ve patlatmalar yoluyla her gün mücahidlerden ve emniyet içerisinde yaşayan halktan kayıplar yaşanmakta. Bu eylemlerin sonuncusu ise, İdlib şehrinde bulunan Adalet Sarayı’nı alan ve ardında onlarca ölü ve yaralı bırakan büyük patlamadır.

emniyet yetkililerinden Vail el-Humsi İba’ya yaptığı açıklamada, İdlib şehrinde bulunan Adalet Sarayı hapishanesini hedef alan patlatma eyleminin arkasında bulunanları ele geçirdiklerini belirtti.

El-Humsi şunları söyledi: “Patlamanın, Harici unsurlarından birisinin kullandığı bomba yükü araçla gerçekleştirildiği ortaya çıktı. Patlamada hapishanenin nöbetçisi hedef alındı ve ardından patlayıcı yelek giyen iki unsur daha önce özgür bölgelerde bombalama ve suikast eylemlerinde bulunan Harici tutukluları çıkarma girişiminde bulundular. Ancak eylemleri başarısızlıkla sonuçlandı ve tutukluları kurtarma yerine birçoklarının hayatlarını kaybetmelerine neden oldular.

Emniyet yetkilisi, ölenler arasında Devle örgütü ileri gelenlerinden, birçok suikast eyleminin arkasında bulunan ve hücreler arası koordine sağlayan bir kişinin de bulunduğunu, bu kişinin yakın zaman önce tutuklandığını ve dosyasının hala tahkikat sürecinde olduğunu belirtti.

, halktan bazı kişilerin hayatını kaybetmesinin yanında, şehirde bulunan Vatan Hastanesi’nin hizmet dışı kalmasına ve bölgede bulunan umumi ve özel mülklerde büyük yıkımlar oluşmasına neden oldu.

Vail el-Humsi, son suikast eyleminde bulunanların bir çoğunun Hey’et’e ait emniyet biriminin eline geçtiğini, şer’i mahkemeye sevk olunduklarını ve en kısa zamanda adilane cezalarını göreceklerini belirtti.

Tahriru’ş-Şam emniyet biriminin belirttiğine göre; son dönemlerde gerçekleşen bombalama ve suikast eylemlerinin ardında, en fazla adları karışan Haricilerin yanında, mücrim hücreleri ve başka da bulunmakta.

Dün gece İdlip’te bombalı eylemle ilgili yürütülen sonuçu yakalanan şahıslardan biri.

 

Kaynak: Medya 

Gereksizse Sil

Bir Yorum Yazın