İdlib’teki film gibi operasyonun ayrıntıları [Video]

fetih medya
Fetih Medya
Fetih Medya Haber Merkezi
⌚Haberin Tarihi: 11 Ocak 2019 | 5 Cemaziyelevvel 1440 Cuma 01:26

Geçen yıl 25 Kasım tarihinde yardım derneği görevlisi İngiltere vatandaşı “Şakil” kaçırılmıştı. Kaçırılma eylemi İdlib şehrinde HTŞ’ye ait bölgede olan evinin önünden gerçekleşti. Kaçırılma olayı odönem yankı bulmuş hatta bazıları bundan HTŞ’yi sorumlu tutmuşlardı.

Yetkililerden olayın ilk anından itibaren detayları:

Olayın detaylarıyla ilgili olarak Hey’et emniyet birimi sözcülerinden “Ubeyde Salih” şunları söyledi:
“O gün kaçırılma eyleminden sonra 17 dakika içerisinde tüm emniyet devriyelerimiz şehre dağıldılar. İlk ulaştığımız bilgi, Şakil’i kaçıran panelvan tipi aracı takip eden tanıkların belirtmesine göre, şehrin dışına çıktığı yönünde idi. Ancak takibi sürdüremediler.

Emniyet birimi olarak biz birçok araştırmalarda bulunduk ve aracın şehrin hangi tarafından çıktığını tespit ettik. Ancak bundan sonrası samanlıkta iğne aramak gibiydi.  son derece gizli planlanmış ve çete arkasında hiçbir iz bırakmamıştı.”

Araştırma uygulamaları 29 Kasıma kadar sürdü bu tarihte fidyeciler rehin tuttukları  Şakil’e kaydettikleri ses kaydında, 4 milyon dolar üzerinde bir meblağın acilen ödenmesini talep ettiler. HTŞ ilgili numaraya ulaştı ancak çete numarayı değiştirmiş tekrar iletişime geçmişti. Sağ olarak teslim edilmesi için paranın biran önce Bitcon şeklinde teslimini istiyorlardı.

Bu telefonun da kısa sürede yeri tespit edildi, araştırma ve incelemelerde bulunuldu ancak herhangi bir sonuç elde edilemedi.

Bir başka olaydan ip uçları aydınlatıldı

Olayla ilgili soruşturmayı yürüten Ubeyde Salih Şakil’e götüren ipuçlarını şöyle anlattı: geçen hafta bir hırsızlık ve adam kaçırma şebekesi yakalandığını, olayda gerçekleştirilen diğer kaçırma eylemlerinin de benzer yöntemle yürütüldüğü anlaşıldı.  Çete üyeleri panelvanla kaçırıyor,  aynı güzergahla çıkış yapıyor ve kaçırılan muhacirin  yurt dışındaki yakınlardan meblağ bitcoin üzerinden talep ediliyordu.

asıllı Şakil üzerine yoğunlaştı. Çete üyeleri her defasında inkar ediyorlardı. Çete üyelerinden ikisinin telefonları yeniydi. Ailelerinin telefonları da incelemeye alındı. Toplanan telefonlar recovery edildiğinde gerçek ortaya çıktı.  Ayrıca telefonda kullanılan numaraların Mac adresleri ile daha önce Şakil ile görüşmede kullanılan telefonlarla aynıydı. Artık görüşmelerin bu telefonlardan yapıldığı kesinlik kazanmış oldu.Fetih Medya

Sanıklar suçlarını itiraf ederek Şakil’i sakladıkları yeri gösterdiler. Bundan sonra için düğmeye basıldı. Şakil’in bulunduğu barakaya giden tüm yollar tutuldu.  Düzenlenen gece operasyonu ile Şakil’e canlı olarak ulaşıldı. Şakil elleri boynuna zincirlenmiş bir vaziyette bulundu.Fetih MedyaFetih Medya

Konuyla ilgili Şakil’in başına konulan bekçinin de aralarında bulunduğu  biri Özbek asıllı 4 kişi gözaltına alındı. Yakalananlar Şer’i mahkemeye sevk edildi.

Kaçırılan Pakistan uyluklu yardım görevlisinin sağlık durumunun iyi olduğu, işkenceye tabi tutulmuş olan görevlinin hastanede tedavisine başlandığı bildirildi..Fetih Medya

Böylelikle korkutan, özel amaçlarına ve çıkarlarına ulaşmak için rehinelere yapan çok tehlikeli organize bir bir çete bitirilmiş oldu.

Hey’et Tahriru’ş-Şam’a bağlı emniyet birimlerinin önünde aydınlatılmayı bekleyen bir çok adam kaçırma eylemi bulunuyor. Güvenlik birimleri halkın güvenliğini sağlamak adına gece gündüz çalışmalarına devam ediyor.

Kaynak: Fetih

 

Fetih Medya Fetih Medya

 

Yorum Yazın

UYARI: Hakaret içeren ve imla kurallarına dikkat edilmeden yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.