İdlib’deki patlama neyi hedefledi?

fetih medya
Fetih Medya
Fetih Medya Haber Merkezi
⌚Haberin Tarihi: 14 Mayıs 2018 | 28 Şaban 1439 Pazartesi 07:19

Cumartesi gecesi saat 20:30 sıralarında İdlib’de hastahanenin karşı sokağında gerçekleştirilen saldırının ayrıntıları gün yüzüne çıkmaya başladı. Saldırıya bomba yüklü bir aracın neden olduğu ortaya çıktı. Bomba yüklü araç park halindeyken patlatılmıştı.

Bölgede görev yapan HTŞ emnilerinden alınan bilgiye göre: “Patlayan araç istişhad aracı gibi herhangi bir zırhlı koruma da bulundurmuyordu. Park halindeyken patlatılmıştı. Patlamanın asıl hedefinde ise arabanın çekildiği yerin tam karşısında bulunan hapishane idi.”

Fetih MedyaHapishanede kimler kalıyor?

Sorgu binası ve hapishane olarak HTŞ emni birimlerince kullanılan binada daha çok DAEŞ üyeleri ve Cundül Aksa ve Halid b. Velid Tugayları gibi gruplardan İdlib’de olay yapan veya yapma girişiminde yakalananların  tutulduğu bina idi.

Cuma ve Cumaresi günü öğlen sıralarında İdlib’de iki ayrı bölgede DAEŞ militanlarının saldırısı vardı. Birincisi zayıflayan örgüte yardım sağlamak amacıyla soygun girişimi yapan bir DAEŞ üyesi. Döviz bürosu (sarraf) baskını yapan 23 yaşındaki zanlı kaçarken etkisiz hale getirildi. Diğeri de DAEŞ militanlarının tutulduğu eski bir binayı patlayıcılarla alan bir başka zanlı. Bu zanlı da kendi ile birlikte DAEŞ üyesi olarak tutulan 21 kişi 6 4 olmak üzere 31 kişiyi öldürdü. ile yatsı arasında meydana gelen bu büyük patlamanın hedefi olan yer ise hapishane idi. Hapishanenin dış duvarları yıkıldı. Ancak kaçabilen henüz rapor edilmedi.

Bu saldırılar neyi hedefliyor?

“İstikrarsızlaşmaya yönelik ciddi saldırılar mevcut. İdlib güvensiz bir bölge haline getirilmeye çalışıyor. Daha bugün bir 4 kişiye daha suikast yapıldı. Bunlar teşkilatımızda yer alan seçme hedefler. “

Akşama doğru da Kefr Kermin bölgesinde de HTŞ savaşçılarından ikisi bölgelerine motorla dönerken arkalarından gelen motorlu kişilerin ateş açmaları sonucu hayatını kaybetti.Fetih Medya Fetih Medya

Olayların arkasında kimler var?
Yerel yetkili sözlerine şöyle devam etti: “Hergün suikastler oluyor. Bazıları savaşlarını açıkça yürütmeyi bırakıp bunu tercih etti. Makarlar ve haciz bölgeleri bombalanıyor. Biz bunların bir çoğunun failleri bilmesek de azmettiricilerini biliyoruz. Bir çoğu yakalandı ve sorgulandılar. Elimizde bir çok itiraf ve delil de bulunuyor. Ama biz kimseyle bunları ileri sürerek savaşmak istemiyoruz. Hatta bizimle savaşmadıkları sürece de savaşmak istemiyoruz. Bağilik edenleri yakalayıp derslerini de veriyoruz. Açıktan savaşamayanlara karşı hain planlarımız olmadı. Devlet gibi hareket etme, adaleti gözetme ve onların yöntemlerine bulaşmamak zorundayız. Biz burada halkı temsil ediyoruz. Kimsenin güdümünde olmadığımız için de güdümlülerin hedefi halindeyiz. Bizler doğru şeyler yaptıktan hesabını verebileceğimiz çizgide istikamet üzere kaldıktan sonra en büyük yardımcımızın Allah olduğunu biliyor inanıyoruz.”

Son olayla ilgili olarak isminin açıklanmasını istemeyen emni yetkili, DAEŞ saldırılarının birbirinden bağımsız ve koordinesiz gibi görünse de, aşırıların taraftarlarını harekete geçirmek üzere düğmeye bastığını, bölgede etkin olan şebekelerin çökertilerek mühimmatlarının ele geçirildiği süreçte bu tür sansasyonel saldırılara karşı hazırlıklı olduklarını belirtti.

Suikast ve patlamalarla ilgili çok yönlü olarak devam ediyor.

Kaynak:

anı ve sonrasında kaydedilen görüntülerFetih Medya Fetih Medya  Fetih Medya Fetih Medya Fetih Medya Fetih Medya Fetih Medya Fetih Medya Fetih Medya Fetih Medya Fetih Medya

Gereksizse Sil

Bir Yorum Yazın