İdlib’de Rus bombardımanından kaçan siviller zeytinliklere sığındı

fetih medya
Fetih Medya
Fetih Medya Haber Merkezi
⌚Haberin Tarihi: 14 Mayıs 2019 | 9 Ramazan 1440 Salı 18:14

İdlib'in güneyine yönelik Rus bombardımanından kaçan siviller zeytinliklere sığındı.

İdlib'in güneyine yönelik Rus bombardımanından kaçan siviller zeytinliklere sığındı.

Bölge kaynaklarından edinilen bilgilere göre, kuzeyiyle İdlib'in güneyine yönelik uzun süredir devam eden Rusya-Esed rejimi bombardımanından dolayı sivil bölgeden göç etmek zorunda kaldı.

Sivillerin büyük bir kısmı İdlib'in kuzeyine doğru göç ederken bir kısmı da kırsalında muhaliflerin kontrolündeki bölgelere sığındı.

En az 180 bin kişi yerinden oldu

Birleşmiş Milletler İnsani İşler Koordinasyon Ofisi, 29 Nisan-9 Mayıs tarihleri arasında 180 bin kişinin İdlib'in güneyindeki bölgelerden göç ettiğini, bombardımanın 15 kurumu, 16 okul ve 3 göçmen çadırını aldığını açıkladı.

Hava saldırılarıyla ilgili haber aktarımı yapan yerel kaynaklar, sivillere ait göç konvoylarının da savaş uçakları tarafından hedef alındığını aktarıyor.

Zeytin ağaçları altında yaşamaya çalışan siviller:

سوريون يحتمون بأشجار الزيتون قرب الحدود التركية بعد فرارهم من القصف الذي تشنه قوات النظام، وحليفتها روسيا على مناطق في إدلب ومحيطها.
المصدر: وكالات

— Ahmed sayed (@Ahmedsa60719393)

Rus uçakları sivil savunma ekiplerine ait merkezi vurdu

Öte yandan Rusya'ya ait olduğu belirtilen savaş uçakları dün İdlib'in güney kırsalındaki Kafranbel kasabasında Sivil Savunma ekiplerinin kullandığı bir merkezi hedef aldı. Hava saldırısına hedef olan merkez tamamen servis dışı kalırken, bölgede düzenlenen hava saldırıları sonrasında acil müdahalelerde kullanılan birçok araç da kullanılamaz hale geldi.

Hedef alınan sivil savunma merkezi:

Fetih Medya

Fetih Medya

Fetih Medya

Nisan ayı başından bu yana sürekli olarak artan Rusya-Esed rejiminin hava ve kara bombardımanları, yerini kapsamlı kara saldırısına bırakmış durumda. Geçtiğimiz haftadan bu yana Hama kuzey kırsalından İdlib'e doğru ilerleyen Rusya destekli güçleri, İdlib il sınırına ulaşmış durumda.

, Rusya ve İran, 4-5 Mayıs 'deki Astana toplantısında, İdlib ve çevresini "Gerginliği Azaltma Bölgesi" ilan etmişti. Ancak son saldırılarla birlikte mutabakatın geçerliliğini yitirdiği ifade ediliyor.

Kaynak: Mepa News

Link-

Yorum Yazın

UYARI: Hakaret içeren ve imla kurallarına dikkat edilmeden yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.