İdlib sağlık hizmeti için Türkiye’den destek bekliyor

fetih medya
Fetih Medya Haber Merkezi
⌚Haberin Tarihi: 17 Ekim 2018 | 8 Safer 1440 Çarşamba 19:04

Suriye’nin kuzeybatısındaki İdlib kentinde, yüzbinlerce kişiye sağlık hizmeti sunan , bankaları ve sağlık ocakları Türkiye’den bekliyor.

 

İç savaş boyunca Esed rejimin saldırılarına olan hastaneler, aynı zamanda teknik imkansızlıklarla ediyor.

Türkiye ve Rusya’nın vardığı Mutabakatı’nın sağladığı güven ortamında bir aydır hizmet veren hastanelerde sağlık hizmetinin iyileştirilmesi için Türkiye’nin desteğine ihtiyaç duyuluyor. 2012 yılında açılan 120 yatak, 7 ameliyathane ve 10 cerrah ile hizmet veriyor.

Teknik malzemeye ihtiyacın olduğu sağlık tesislerinden biri de Suriye-Türkiye sınır hattındaki Akrabat Cerrahi Hastanesi.

– Ağır vakaların tedavisi sadece Türkiye’de yapılabiliyor

kalıntılarının infilak etmesi sonucu ayağından yaralanan 14 yaşındaki çocuğun babası Muhammed Muhammed de, sağlık sektörü yetersiz olduğu için Suriye’de ağır yaralanan hastaların Türkiye’ye nakledilmek zorunda kaldığını söyledi.

Muhammed, “Hastaların Suriye’de tedavi olabilmesi için Türkiye’den daha gelişmiş cihazlar göndermesini istiyoruz.” dedi.

Akrabat Cerrahi Hastanesinde diz kapağı ameliyatı olan Hasan Osman, “Arkadaşlarım beni becerikli kadrosuyla bilinen Akrabat Hastanesine yönlendirdi. Hastane bütün alanları ile iyidir. Hem sağlık hem de hijyen konusunda öncüdür. Bu tür hastaneleri sadece sınır hattında değil, iç kısımlarda da görmek istiyoruz.” şeklinde konuştu.

Muhalif ve Devrimci Güçler Ulusal Koalisyonu (SMDK) Sağlık Bakanlığından alınan bilgiye göre, yıl başından bu yana Esed rejimi ve destekçisinin kara ve hava saldırılarında 9 hastane, 14 sağlık ocağı ve bir kan bankası hasar gördü.

 

Gereksizse Sil

Bir Yorum Yazın