İbadi DAEŞ zanlısı Türk kadın mahkumlara idamı onadı

fetih medya
Fetih Medya
Fetih Medya Haber Merkezi
⌚Haberin Tarihi: 2 Temmuz 2018 | 18 Şevval 1439 Pazartesi 03:08

Irak Başbakanı İbadi; Irak hapishanelerinde bulunan DAEŞ’den dolayı hükümlü olan mahkumlara idam kararı verdiklerini açıkladı.

İbadi’nin İdam kararı altında yatan gerekçenin ise  DAEŞ (Devle cemaati)nin elinde bulundurdukları 8 Irak vatandaşını infaz etmesi olarak gösteriliyor. Bu siyasi kararın gerekçesine konu olan olay kamuoyunda infaale neden olmuştu. Geçtiğimiz günlerde DAEŞ aldığı Iraklıları infaz edip  Bağdat’ın kuzeyindeki ana üzerine atmıştı.

Terörle mücadele davasında “yargısız infaz” olarak nitelendirilen idam cezası nedeniyle uzun zamandır eleştiri yağmuruna tutulan Irak , sadece 2014 yılında en az 111 kişinin infazını onaylayarak uygulamaya koydu.

Uluslararası af örgütü ellerindeki delil ve belgeleri kamuoyuna açarak Irak Hükumetine yargısız infaz yapmaması konusunda uyarıda bulundu.

Ancak Irak Devlet Başkanı İbadi bu uyarıları dikkate almaksızın, ve Koalisyon güçlerinin desteğini alarak yargısız infazları onaylamaya devam ediyor. İbadi son olarak 300’den fazla kişinin derhal idam cezasına çarptırılmasını emretti. İdam cezasına çarptırılanların 100’ü ve çocuklarıyla beraber cezaevlerinde tutuluyorlar.

Resmi bir kaynak, ölüm cezasına edilen kadınların çoğunun Türkiye’den geldiğini söyledi. Bu kadınların kendileri ile birlikte hapiste kalan küçük çocuklarına ne olacağı ise merak konusu.

Kaynak:

Gereksizse Sil

Bir Yorum Yazın