‘Husilerle bugüne kadar gerçek bir barış imkanı olmadı’

fetih medya
Fetih Medya
Fetih Medya Haber Merkezi
⌚Haberin Tarihi: 17 Haziran 2018 | 3 Şevval 1439 Pazar 17:16

Cumhurbaşkanlığı Danışmanı Abdulmelik el-Mihlafi: ‘Barış halkının bir talebidir. Husilerle bugüne kadar gerçek bir barış imkanı olmadı’

Yemen Cumhurbaşkanlığı Danışmanı Abdulmelik el-Mihlafi, Husilerle bugüne kadar gerçek bir barış imkanının oluşmadığını söyledi.

Eski Bakanı olan Danışman Mihlafi, hesabı üzerinden yaptığı açıklamada, “Barış Yemen halkının bir talebidir. Hükümetimizin ve koalisyonun hedefi de bu yöndedir. Basında her ne kadar teşvik edilse de bugüne kadar Husilerle gerçek bir barış imkanı olmadı.” ifadelerini kullandı.

Barışın devleti eski gücüne getirerek silahların devlete teslim edilmesiyle sağlanacağını vurgulayan Mihlafi, bunun dışındaki yollarla savaşın uzun süre devam edeceğini kaydetti.

Mihlafi ayrıca Husilerin Yemen Özel Temsilcisi Martin Griffith tarafından kendilerine sunulan çözüm yollarını da reddettiğine dikkati çekti.

Uzun süredir istikrarsızlığın sürdüğü Yemen’de, Husiler ile meşru yönetime bağlı güçler arasında çatışmalar yaşanıyor. Husiler, Eylül 2014’ten bu yana Sana ve bazı bölgelerin denetimini elinde bulundururken Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyon ise Mart 2015’ten bu yana Husilere karşı Yemen hükümetine destek veriyor.

 

Gereksizse Sil

Bir Yorum Yazın