Husilerden Suudi Arabistan’a füze saldırısı

fetih medya
Fetih Medya
Fetih Medya Haber Merkezi
⌚Haberin Tarihi: 7 Nisan 2018 | 21 Recep 1439 Cumartesi 06:21

Yemen’den Suudi Arabistan’ın Necran kentine atılan balistik füzenin sistemleriyle imha edildiği bildirildi

Suudi Arabistan öncülüğündeki uluslararası koalisyonun sözcüsü Kurmay Albay Turki el-, ülkenin resmi ajansı SPA’da yayımlanan açıklamasında, Yemen’in Sada kentinden, Suudi Arabistan’ın bölgesine yakın Necran kentindeki yerleşim yerlerini alan balistik saldırısı düzenlendiğini belirtti.

AA’nın haberine göre füzenin, sistemleri tarafından imha edildiğini aktaran Maliki, havada vurulan balistik füzeye ait şarapnellerin yerleşim yerlerine düştüğü ancak bölgede hasara açtığına dair henüz bir bilgi almadıklarını kaydetti.

Maliki, Husilerin balistik füze saldırılarına devam etmesinin, “İran’ın Husilere yönelik ve füze desteğinin devam ettiği” anlamına geldiğini öne sürerek, “İran destekli Husilerin yaptığı bu düşmanca tavrın Birleşmiş Milletler’in 2216 ile 2231 sayılı kararlarının açık bir ihlali olduğunu ve başta Suudi Arabistan olmak üzere bölge güvenliğini tehdit ettiğini” vurguladı.

İlgilinizi Çekebilir:  TSK harekete geçti! Akdeniz'de teyakkuz

Yemen’de yönetimi devralmak isteyen Husiler, 2014’ten bu yana başkent Sana başta olmak üzere bazı bölgeleri kontrolünde tutuyor. Suudi Arabistan öncülüğündeki 2015’ten bu yana meşru yönetime bağlı güçlere destek veriyor.

Gereksizse Sil