Hurras Ed-Din bildiri yayınladı: ” Mahkemeleşin”

fetih medya
Fetih Medya
Fetih Medya Haber Merkezi
⌚Haberin Tarihi: 8 Ocak 2019 | 2 Cemaziyelevvel 1440 Salı 16:42

Hurras Ed grubuna bağlı, Ve Müminleri Teşvik Et odası, arasında yaşanan çatışmaların cihada bir fayda sağlamayacağı, bunun için ’ın şeriatı neyi emrediyorsa ona başvurmak için yapılması çağrısında bulundu.

Resmi hesaplarından  yayınlanan bildiride, grupların arasındaki sorunları çözmek için şeriat mahkemesi kurulmasını istedi.

ve Ulyani şahsi hesaplarında, Hurras Ed Din’in bu isteklerine destek olacaklarını ve ellerinden geleni yapacaklarını açıkladı.

Yayınlanan bildiride  Nisa suresinin 59. ve 65. Ayetlere yer verildi. Yayınlanan bildirinin giriş kısmı Nisa suresi 65. Ayet ile başlıyor.

Ayetlerin manası ise şu şekilde:

“Hayır! Rabbine andolsun ki onlar, aralarında çıkan çekişmeli işlerde seni hakem yapıp, sonra da verdiğin hükme, içlerinde hiçbir sıkıntı duymaksızın, tam bir teslimiyetle boyun eğmedikçe iman etmiş olmazlar.” Nisa/65

“Eğer bir hususta anlaşmazlığa düşerseniz Allah’a ve ahiret gününe gerçekten inanıyorsanız onu Allah’a ve Resûl’e götürün (onların talimatına göre halledin); bu hem hayırlı, hem de netice bakımından daha güzeldir.” Nisa/59

Fetih Medya

Öte yandan Hurras’ın bu açıklamaları sahada geri kalmak olarak yorumlandı. Çünkü olayların bu noktaya gelmesi mahkeme kararına uyulmaması sebebiyle ile anlaşmanın bozulması üzerine  gerçekleşmişti.

Bildiri sosyal hesaplarından tepki topladı. Hesapların aktardığına göre başlattığı savaşı 5 savaşçısının sebepsiz yere öldürülmesi ve anlaşmaların bozulması üzerine şer’i nasları gözeterek yürütüyor. HTŞ’nin ilerlediği sırada bu çeşit bir açıklamanın manidar olduğu yorumları yapılıyor.

Kaynak: Medya

 

Yorum Yazın

UYARI: Hakaret içeren ve imla kurallarına dikkat edilmeden yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.