Humus’ta tahliyeler 30 bini buldu

fetih medya
Fetih Medya
Fetih Medya Haber Merkezi
⌚Haberin Tarihi: 17 Mayıs 2018 | 2 Ramazan 1439 Perşembe 07:24

’de ’un kuzey kırsalında Beşşar Esed rejimi ve destekçilerinin ablukasındaki bölgelerden zorunlu tahliyeler sürerken, sınırına yakın kuzey bölgelerine gelenlerin sayısı 30 bini aştı.

Rejimin yoğun saldırıları ve şartları nedeniyle Humus’un kuzey kırsalından ayrılmak zorunda kalanları taşıyan dokuzuncu konvoy ülkenin kuzeyindeki Hama ili üzerinden İdlib ve ’in batı kırsalında geçici barınma merkezlerine ulaştı.

İdlib’deki AA muhabirlerinin bildirdiğine göre, toplamda 6 bin 800 kişiyi taşıyan dokuzuncu tahliye konvoyunda sivillerin yanı sıra askeri ve aileleri yer aldı.

Son kafileyle Humus’un kuzey kırsalındaki bölgelerden tahliye edilenlerin sayısı 10 günde 30 bini aşmış oldu.

Bölgeye ulaşan Humuslular, İdlib ve Halep’in batı kırsalındaki geçici barınma merkezlerinde yer bulunmaması nedeniyle sığınmacı kamplarına, ve okullara da yerleştiriliyor.

Yerel yardım kuruluşları, bölgedeki barınma imkanlarının tükendiğine dikkati çekiyor.

Zorunlu tahliyelerin devam etmesi bekleniyor.

Astana i̇hlal edi̇ldi̇

Humus’un kuzeyinde muhaliflerin kontrolündeki 592 kilometrekarelik alan 5 yıldır abluka altında tutuluyordu. Muhalifler, aracılığıyla rejim ve İran güçleriyle yapılan müzakerelerde bölgeden ayrılmayı kabul etmişti.

7 Mayıs’ta başlayan tahliyeler öncesinde bölgede 200 ila 250 bin kişi yaşıyordu.

Humus’un kuzey kırsalı, Türkiye, Rusya ve İran tarafından mayıs 2017’de Astana anlaşmaları çerçevesinde gerginliği azaltma bölgeleri kapsamına alınmıştı. Ancak Esed rejimi, İran ve Rusya’nın desteğiyle ’yı ele geçirmiş, Kampı’nın yanı sıra Humus’ta şiddetli saldırılara başlamıştı.

 

Gereksizse Sil

Bir Yorum Yazın