Humus’ta tahliyeler 30 bini buldu

fetih medya
Fetih Medya Haber Merkezi
⌚Haberin Tarihi: 17 Mayıs 2018 | 2 Ramazan 1439 Perşembe 07:24

Suriye’de Humus’un kuzey kırsalında rejimi ve destekçilerinin ablukasındaki bölgelerden zorunlu tahliyeler sürerken, Türkiye sınırına yakın kuzey bölgelerine gelenlerin sayısı 30 bini aştı.

Rejimin yoğun saldırıları ve şartları nedeniyle Humus’un kuzey kırsalından ayrılmak zorunda kalanları taşıyan dokuzuncu ülkenin kuzeyindeki Hama ili üzerinden İdlib ve ’in batı kırsalında geçici barınma merkezlerine ulaştı.

İdlib’deki AA muhabirlerinin bildirdiğine göre, toplamda 6 bin 800 kişiyi taşıyan dokuzuncu tahliye konvoyunda sivillerin yanı sıra ve aileleri yer aldı.

Son kafileyle Humus’un kuzey kırsalındaki bölgelerden tahliye edilenlerin sayısı 10 günde 30 bini aşmış oldu.

Bölgeye ulaşan Humuslular, İdlib ve Halep’in batı kırsalındaki geçici barınma merkezlerinde yer bulunmaması nedeniyle sığınmacı kamplarına, cami ve okullara da yerleştiriliyor.

Yerel yardım kuruluşları, bölgedeki barınma imkanlarının tükendiğine dikkati çekiyor.

Zorunlu tahliyelerin devam etmesi bekleniyor.

Astana i̇hlal edi̇ldi̇

Humus’un kuzeyinde muhaliflerin kontrolündeki 592 kilometrekarelik alan 5 yıldır abluka altında tutuluyordu. , Rusya aracılığıyla rejim ve İran güçleriyle yapılan müzakerelerde bölgeden ayrılmayı kabul etmişti.

7 Mayıs’ta başlayan tahliyeler öncesinde bölgede 200 ila 250 bin kişi yaşıyordu.

Humus’un kuzey kırsalı, Türkiye, Rusya ve İran tarafından mayıs ’de Astana anlaşmaları çerçevesinde gerginliği azaltma bölgeleri kapsamına alınmıştı. Ancak rejimi, İran ve Rusya’nın desteğiyle Doğu Guta’yı ele geçirmiş, Yermük Kampı’nın yanı sıra Humus’ta şiddetli saldırılara başlamıştı.

 

Gereksizse Sil

Bir Yorum Yazın