Hudeyde Havalimanı’ndaki savaşta sona gelindi

fetih medya
Fetih Medya
Fetih Medya Haber Merkezi
⌚Haberin Tarihi: 18 Haziran 2018 | 4 Şevval 1439 Pazartesi 13:33

Ordusu ve Direnişi’nin batı kapısına yönelik operasyonlarıyla birlikte Hudeyde Havaalanı’ndaki çatışmalarda dün son aşamasına girildi.

Şarku’l Avsat’a konuşan Yemenli bir askeri kaynak, havalanına ait batı kapısının ve Koalisyonu tarafından desteklenen Yemen ordusunun kontrolü altına girdiğini ve Husilerin havaalanının kuzeyine kaçmaya mecbur kaldıklarını bildirdi.

Kaynak, Hudeyde’ye doğru alan Yemen ordusunun yolunu kesmek için çiftliklere sızmaya çalışan onlarca milisinin öldürüldüğünü kaydetti. Husilerin Hudeyde’deki baskıyı hafifletebilmek ve zafere ulaşabilmek için Hays sınırlarındaki 16 kilometrelik yol boyunca toplandıklarını belirtti. Kaynak, Yemen Ulusal Ordusu ve Halk Direnişi gözcüleri tarafından yol boyunca sızma girişiminde bulunanların tespit edilerek öldürüldüklerini de söyledi.

Arap Koalisyonu’na bağlı Apache tipi helikopterlerin havaalanının güney ve batı cephelerinde uçtuğunu aktaran kaynak zırhlı araçların da yüzlerce mayını patlatarak ordunun batı kapısından girmesi için yol açtığını belirtti.

Söz konusu kaynak ordunun, Husi milislerini havaalanının doğusundaki Saada-Hudeyde yolu ve Hudeyde Limanı’ndan uzak tutmak için operasyonlarını sürdürdüklerini de sözlerine ekledi.


Kaynak: Şark-ul Evsat

Gereksizse Sil

Bir Yorum Yazın