HTŞ’nin cehalet ile savaşı: Davet Mektepleri

fetih medya
Fetih Medya
Fetih Medya Haber Merkezi
⌚Haberin Tarihi: 29 Aralık 2017 | 11 Rebiülahir 1439 Cuma 03:25

Şam’da uzun bi̇r süre devam eden kaybolmuşluk sonrasında davet mektepleri̇ni̇n rolü

Şam ehli doğru dini öğrenmeye yeltenen herkesi öldürmekle ve kaybetmekle korkutan, zulümleriyle Ehli Sünnet’e savaş açan; diğer yönden Şia akidesi önündeki tüm yolları kolaylaştıran, özel bütçe ayıran, Hüseyniyeler ve türbeler inşa eden Nusayri rejimi gölgesi altında dört dönem geçirdi.

Özgürleştirilen bölgelerde şer’i mekteplerin en önemli uygulamalarından birisi de, sapkın rejimin programını değiştirmesi olmuştur. Bu bağlamda, bu yükü, Heyet Tahriru’ş Şam’a bağlı Davet mektepleri üstlendi; kuzeyden güneye birçok şehir ve kasabalarda davet mektepleri açıldı.

Konunun detaylarını öğrenmek için İba ajansı Batı İdlib kırsalı okullarının şer’i sorumlusu Abdussettar Ebu’l Bişr ile görüştü. Abdussettar sözlerine şöyle başladı: “Özgür bölgelerde bulunan davet mektepleriyle koordineli bir şekilde eğitim ve ahlaki yönlendirmelerde bulunuyor ve okulları ziyaret ediyoruz. Geçen ay, sadece Batı İdlib bölgesinde bulunan okullara yaklaşık 7300 ziyarette bulunuldu, 1500 çarşaf, 2400 ve 600 adet başörtüsü dağıtıldı.”

Diğer yandan Abdussettar bu mekteplerin toplantılar, türlü faaliyetler ve insanların sorularına açıklamalar getiren düzenlemelerde bulunduğunu, Davet ve İrşad mekteplerinin kızlarını şer’i giyim kuşama bağlanmaya yönlendirdiğini; bu ayın istatistiği olarak: terk ettikten sonra 835 kişinin şer’i hicaba yeniden döndüğü, yine bu ay içerisinde her hangi bir zorlama ve mecburiyet olmadan yüzlerce kızın şer’i örtüye bağlandığını belirtti.

Okulların programlarıyla ilgili olarak şer’i sorumlu; Heyet Tahriru’ş Şam’ın davet mektepleri aracılığıyla, ölen Hafız ve mücrim oğlu Beşar’ı öven, İslam’ hiçbir ilgisi olmayan değerleri aşılayan mücrim rejimin itimat ettiği kitaplardan müstağni bırakacak doğru programlar sağlamaya çalıştığına değindi. Yine yalnızca bir ay içerisinde Batı İdlib bölgesi okullarında 22000 kitap, “Cebel i Sumak” kasabasında bulunan okullarda ise 5000 kitap dağıtıldığını, bunların mücrim rejimin ders programında bulunan milliyetçilik ve müzik gibi derslere alternatif olarak hazırlandığı belirtti.

Heyet Tahriru’ş Şam’a bağlı davet mekteplerinin ortaya koymuş olduğu tüm bu çabalar, mücrim rejimin özgür bölgelerden çıkarılması üzerine doğan eğitim boşluğunun sonucu, vakıanın gerektirdiği bir durumdur. Heyet Tahriru’ş Şam, şeriatın gerektirdiği şekilde bu boşluğu doldurmaya çalışmakta. Karşı çıkmalar ve imkanların azlığına rağmen davet mektepleri şaşırtıcı sonuçlar ortaya koymuştur.

Kaynak: Fetih Medya Fetih Medya Fetih Medya

Gereksizse Sil

Anahtar Kelime: , , , , , ,

Bir Yorum Yazın