HTŞ’de ‘silah bırakın’ çağrısı nasıl yankı buldu?

fetih medya
Fetih Medya Haber Merkezi
⌚Haberin Tarihi: 8 Eylül 2018 | 28 Zilhicce 1439 Cumartesi 03:59

Bu akşam İdlib genelinde toplanan grupların ortak değerlendirmesi vardı. Toplantıda Tahran zirvesi ve silah bırakın çağrısı değerlendirildi.

Bölgede toplanan büyük Tahran’daki zirveyi konuştular. Ateşkes için şart koşulan silah bırakın çağrısını değerlendirdiler. Çarşamba gününe kadar verilen süre ile silahları bırakmaları istenen grupların başında HTŞ geliyor.

Peki  HTŞ bu konuya nasıl bakıyor? Konuyu HTŞ’den ismini açıklamak istemeyen bir yetkili Fetih ’ya değerlendirdi.

Fetih Medya: HTŞ bu konuya nasıl bakıyor?

Temsilen üst seviyenin katılmadığı bir toplantı olması hasebiyle Heyet’in bu konuya nasıl yaklaştığı bu tavırdan anlaşılmalıdır. Bazı gruplar ÖSO’ya iltihak etmeyi kabul ettiler. Bizlerin de Cephetul Littahrir’e katılmamız istendi. Ancak buna Heyet kesinlikle olumlu bakmıyor. Çünkü istenen şey bizim katılarak Cephetul Littahrir içinde asimile olmamız. Böylece bazılarına göre bu durum İdlib’e saldırının önüne geçecek.

Ancak Heyet bunun çözüm olmadığını gayet iyi biliyor. Bunu kabul etmemiz durumunda hiçbir garanti yok. Çünkü bu durumda kendilerine yetki de verilse Heyet komutanları teker teker tutuklanarak Cephetul Vatan içerisine karıştıktan sonra silinmesi söz konusu olacak. Böyle birşeyi kabul ettiğimiz takdirde burada FSB’nin ölüm listesine aldığı Çeçenleri Rusya istemeyecek mi? Ya da diğer komutanlarımızı… Bize göre bunun garantörü kimse olamaz. Zaten bizimle birlikte bir çok grup bu yüzden buna yanaşmıyor. “Silah bırakmak izzeti terketmektir” diyorlar. Bu daha önce İslam tarihinde yaşanmış ve tecrübe edilmiş birşeydir.

Fetih Medya: Peki ne olacak? Türkiye de HTŞ’yi listeye aldı.

Biz zaten bunu Amerika’nın 31 Mayıs’ta Heyet-i listesine almasından sonra bekliyorduk. Ki üç ay sonra Türkiye bunu yaptı. Bunda uluslar arası baskıların ve bazı anlaşmazlıkların etkisi ve rolü oldukça fazla. Ancak biz başından beri Allah’a güveniyoruz.

Fetih Medya: Bazı gruplar Heyet-i bölgelerini TSK’ya açmakla suçladı. Şimdi peki ne oldu?

Bizler İslam’ın menfaatlerini ve maslahatlarını ve dolayısıyla Suriye halkının maslahatlarını düşünüyoruz. Bizim önceliğimiz buradaki devrimin maslahatları. Türk Halkı bizim kardeş olduğumuz ve bağımız bulunan geçmişimiz bulunan kardeş bir halktır. Hükumetlerin aldıkları kararlar doğrultusunda biz kardeşlik bağımızı bir kenara atamayız.

Fetih Medya: Bazıları Türkiye hükumeti bu kararı HTŞ’yi destekliyor demesinler diye aldığını iddia ediyor bu konuda ne düşünüyorsunuz?

Bu soruyu cevaplamaya yetkim yok. Ve başından beri dediklerim benim şahsi gözlemlerim. Ben bunun cevabını Türkiye Cumhuriyeti Hukümetine bırakıyorum. Bana sorarsanız her şey zahiri ile ortadadır.

Fetih Medya: Peki İdlib’de çözüm nedir ne olmalıdır?

Heyet’in istediği özel bir şey yok. Heyet’e karşı zaman zaman bazı gruplar bazı devletlerin baskısı ile palazlandırıldı. Ve Heyet ile savaşması için körüklendi. Bu manada sebat eden taraf Heyet oldu. Biz İdlib’de koridor oluşturulmasına ve buradaki “ eden” unsurların dışarı çıkılmasına da yumuşak bakmadık. Çünkü bu da bir oyundu. Kısacası Heyet bir çok oyun gördü.

Ancak biz şuna inanıyoruz ki buraya yapılacak şey ne olacak: Musul benzeri bir operasyon. Zaten ve Rusya bunun için mevzileniyorlar. Taş üstünde taş bırakılmayacağı garantisi veriliyor. kendi kesimine bunu müjdeliyor. Buradan sivil halkı çıkarıp kendileriyle beraber savaşacak kiralık piyadeleri ile birlikte İdlib’i tıpkı Musul gibi virane şehire çevirecekler. Biz ise kanımızın son damlasına dek savaşacağız.

Fetih Medya: Heyet sizce bu savaşa hazır mı?

Aylardır biz tatbikatlar yapıyoruz. Sivil savunma birimlerine kadar. Rus ordusunu iyi tanıyoruz. Esed ordusunu da iyi tanıyoruz. karadan bizimle başedebilecek yapıları yok. Zaten kaybetmeyi göze alacak adamları da yok.  O yüzden havadan şanslarını zorluyacaklar. Bize karşı bol bol uçak filosu hazırladılar. Bizim de onlara karşı hazırlığımız var. Onlar bekliyor. Biz de bekliyoruz. Allah tuzak kuranların en hayırlısıdır.

Kaynak: Fetih Medya

Gereksizse Sil

Bir Yorum Yazın