HTŞ lideri Cevlani muhalif gazetecilere konuştu

fetih medya
Fetih Medya
Fetih Medya Haber Merkezi
⌚Haberin Tarihi: 18 Mayıs 2019 | 13 Ramazan 1440 Cumartesi 20:41

Suriye’de faaliyet gösteren muhalif gruplardan Tahrir el Şam Heyeti’nin (HTŞ) lideri Cevlani açıklamalarda bulundu.

Suriye’de faaliyet gösteren muhalif gruplardan Tahrir el Şam Heyeti’nin (HTŞ) lideri Cevlani, muhalif ve aktivistlere açıklamalarda bulundu.

, Suriye’de son dönemde yaşanan gelişmelere dair birçok soruyu yanıtladı.

Cevlani’nin ifadelerinden satır başları:

  • Suriye’de devam eden savaşa ilişkin çözüm önerilerine değinen HTŞ lideri, “Riyad ve toplantıları günlerinden itibaren devrimin çözüme girmesine karşı güçlü bir tutumumuz oldu. Ancak devrim içinden birçok kişi bu ittifaklara güveniyordu. Örneğin rejim tren yolunun doğusunu aldı ve diğer yerleri bıraktı. Bu süreçte biz orada savaşma kararı aldık, öyle ki bizden 700 kardeş şehit oldu.” şeklinde konuştu.
  • Cevlani, rejiminin söz konusu anlaşmaları zaman kazanma amacıyla kullandığını ifade etti.
  • HTŞ lideri, Suriye’de ’nın askeri merkezlerinden olan Hmeymim Üssü’nün alınmasını da savundu. Cevlani konuya dair ifadelerinde, “Rejimin ’da Gab Ovası bölgesini ele geçirme hedefiyle insanları bölgeden göç ettirmek için şiddetli bir bombardımanla başladığına, adeta barış için bir yeriymiş gibi Hmeymim hava üssünü korumayı amaçladığını iddia ettiğine” değindi.

Cevlani “Hmeymim’in insanları bombalayan askeri bir üs olduğunu ve vurulmasının doğal olduğunu” söyledi.

  • Cevlani aynı zamanda lideri olduğu HTŞ’nin hiçbir grubu savaştan alıkoymadığını, Fırat Kalkanı bölgesindeki grupların da kendi bölgelerinde Esed rejimini hedef alan saldırılar başlatabileceklerini ifade etti.

Kaynak: Mepa News

Link-

Yorum Yazın

UYARI: Hakaret içeren ve imla kurallarına dikkat edilmeden yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.