HTŞ El Kaide için terör örgütü dedi mi? [Video – Türkçe Alt yazılı]

fetih medya
Fetih Medya
Fetih Medya Haber Merkezi
⌚Haberin Tarihi: 21 Haziran 2018 | 7 Şevval 1439 Perşembe 03:44

Bazı sosyal medya hesaplarında HTŞ’nin yayınlamış olduğu “HTŞ Terör Listesinde” adlı video delil gösterilerek HTŞ’nin El Kaide ve onun Suriye’deki kolu olduğunu ilan eden Hurras Ed’Din’e karşı “terörist” dediği  iddia ediliyor. Ve diş bileyen açıklamalar  fitne söylemleri bölgede olmayan istikrarı tehdit edici açıklamalar düşmanca tavırlar birbiri ardına geliyor. Müslümanlara zarar verici ve fitne çığırtkanlığı anlamına gelen her bir davranış sahibini ’tan korkmaya davet ediyoruz…

Peki gerçekten videoda böyle bir ibare buna yakın bir söylem var mı? İşte videonun tam metni:

“Tahrir eş Sam terör örgütleri listesinde”

 ABD sözcüsü terörle mücadele koordinatörü Nathan Sales birkaç gün önce bu yönde bir açıklama yaptı.

Daha bir sene öncesine kadar -i Tahrir-u Şam sahadaki büyük grupların birleşmesinden oluşmaktaydı. Bu Şam’ın Fethi Cephesi( Fethuş Şam), Ensar-u’dDin Cephesi,  Ceyşul Sünne,  Ceyş-ul’Ahrar  Liva El Hak ve Nurettin Zengi Hareketi idi.

 Sürpriz bir gelişme yaşandı.  Hemen bir sınıflandırmaya gidilerek, Heyet-i Tahrir-u Şam ismi “Nusret Cephesi” ile ilişkilendirildi (ve öyle zikredildi.) “Heyeti Tahrir-u Şam”  Nusret Cephesi’nin devamı ve takma adı şeklinde lanse edildi. Ancak bunun gerçek dışı bir tanımlama olduğunu Suriye Devrimiyle ilgisi olan herkes bilir.

Daha önce yapılan sınıflandırılmalar ve alınan kararlar gibi yine Heyet-i Tahrir uş-Şam El Kaide ile ilişkilendirildi. Oysaki Heyet-i  Tahrir-u Şam İslami kimliğini diğer İslami oluşumlarda olduğu inkar etmemektedir

El Kaide ile olan ilişkisini ise bizzat El Kaide’nin kendisi veya onlara bağlı olduğunu söyleyen Hurras Eddin grubu bu bağlantıyı açıkça reddetmektedir.

Tüm bu açıklamalar  zamanlama olarak Amerika’nın Kased bölgesindeki milislere çeşitli silah ve maddi yardımı yaptığı sırada gerçekleştirildi.

Suriye’de kontrolündeki bölgelerde üsler kuran Amerika, Suriye’nin doğusunda Kürt militanların yapmış oldukları zulüm ve katliamlara göz yumdu, halkın tehcir edilmesine sessiz kaldı.

Bu sınıflandırma bize gösteriyor ki eski lideri Bush’un “Ya bizden yanasın ya da bize karşı sayılırsın” prensibi halen devam etmektedir.

: Biz onlara en yüksek ses tonumuzla hayır diyeceğiz. Başka bir dille… Bombalar ve patlamalar eşliğinde…

Terörizmin manası, bu ülkelerin yaftaladığı gibi, Rejimine karşı savaşıp zulme karşı boyun eğmemek yahut özgür ve  onurlu yaşamak istemek terörizm demek değildir…

HTŞ karara itiraz ederek bir açıklama yayınladı. Amerika’dan kendilerini niteledikleri şeye dair delillerini sunmasını istedi. Yayınlanan açıklamada Amerika’nın konuşlandığı şehirlerinde İran ve mililislerinin zulümlerine ses çıkarmadığının altı çizildi. Heyeti Tahriruş Şam Özgür bölgelerde yaşayan halktan ve diğer Mücahit gruplardan Amerika Birleşik Devletleri’nin almış olduğu bu karara itiraz ederek protesto etmelerini istedi.

Geriye kalan soru şu:  Amerika Birleşik Devletleri’nin bu(HTŞ’yi terör listesinde aldığını açıklaması)ndan sonraki adımı ne?  Gelecek hamleleri  Heyet-i Tahriruş Şam’a karşı bir yürütülecek bir planı mı içeriyor, yoksa  bu sadece Devleti’ne karşı verilen bir cevap niteliğinde mi?  “Sizin İdlip’e bakış açınız bizi rahatsız etmektedir. (Sizin PPK’yı terör örgütü sayıp Menbiç’te yanlarında olmamızdan rahatsız olduğunuz gibi bizde artık HTŞ’yi terör örgütü ilan ederek sizden aynı şekilde rahatsızlığımızı dile getiriyoruz.) Bu noktada Menbiç konusunda ortak bakış açısıyla idlip üzerinde aynı bakış açısını yakalamamız gerekmiyor.” Böylece ’ye açıktan bir mesaj verilmiş oldu.

Kaynak: Fetih Medya

 

Gereksizse Sil

Bir Yorum Yazın