HRW: Esed rejimi savaş suçu işledi

fetih medya
Fetih Medya
Fetih Medya Haber Merkezi
⌚Haberin Tarihi: 10 Nisan 2018 | 24 Recep 1439 Salı 19:18

İnsan Hakları Gözlemevi (Human Rights Watch-HRW) Başkanı Kennet Roth, rejiminin Şam’ın Doğu Guta bölgesindeki Duma kasabasına yönelik kimyasal düzenleyerek, suçlarına bir yenisini kattığını söyledi

Reuters’e bir açıklama yapan Roth, rejim güçleri tarafından düzenlenen kimyasal saldırının ‘Savaş suçu’ olduğunu ifade ederek, Esed rejimine askeri destek sağlayan Rusya’nın da bu saldırının sorumluluğunu taşıdığını dile getirdi.

Uluslararası toplumun, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’e baskı yapması gerektiğine işaret eden Roth, Duma’ya yönelik saldırıda sivillerin hedef alındığı ve bunun Esed rejiminin alışıldık eylemlerinden olduğunu kaydetti.

Duma’ya yönelik kimyasal saldırının sığınaklara sığınan sivilleri hedef aldığına ve bu açıdan çok daha büyük bir savaş suçu oluşturduğuna dikkat çeken Roth, “Beşşar Esed , geçmişte sadece çok sayıda insan öldürmek için değil muhaliflerine korku salmak ve morallerini çökertmek için de kimyasal silah kullandı” dedi.

Reuters’e yaptığı açıklamada, görgü tanıklarının rejime ait savaş uçakları tarafından atılan kimyasal madde içeren bomba parçalarının bulunduğunu ifade ettiğine işaret eden Roth, “Esed rejiminin sivillere yönelik sürdürdüğü vahşi saldırılara Rusya’nın da ortak olduğunu söylemek için yeterince delilimiz var” değerlendirmesini yaptı.

Roth, açıklamasında, son olarak, Suriye’deki kimyasal saldırıların Cenevre ittifaklarına tehlikeli bir ihlal arz ettiğini dile getirerek, faillerinin uluslararası ya da Suriye’ye özel mahkemelerinde yargılanması gerektiğini sözlerine ekledi.

Birleşmiş Milletler Konseyi (BMGK), Esed rejiminin Duma’ya yönelik kimyasal saldırısından sonra dün, olağanüstü toplanmıştı.

BMGK toplantısında konuşan ABD’nin BM Daimi Temsilcisi Nikki Haley, “BMGK harekete geçse de geçmese de Suriye’deki ölümcül kimyasal saldırıya cevap verilecek” ifadelerini kullandı.

, geçtiğimiz Cumartesi günü Duma’ya yönelik kimyasal saldırı düzenleyerek 100 sivili öldüren Esed rejimine sert eleştiriler yöneltirken, ABD Bakanı Jim Mattis, dün yaptığı açıklamada, ABD’nin Esed rejimine karşı askeri operasyon düzenleyebileceği sinyali vermişti.

Suriye Muhalif ve Devrimci Güçler Koalisyonu (SMDK) ise saldırı sonrası yayınladığı yazılı basın açıklamasında, uluslararası topluma, Esed rejimine karşı askeri müdahale çağrısı yapmıştı.

Gereksizse Sil

Bir Yorum Yazın