‘Horasan vilayeti’ çözülüyor: 40 DAEŞ’li Taliban’a teslim oldu

fetih medya
Fetih Medya
Fetih Medya Haber Merkezi
⌚Haberin Tarihi: 5 Ağustos 2018 | 23 Zilkade 1439 Pazar 12:24

'ın doğusunda en az 40 DAEŞ'linin 'a teslim olduğu bildirildi.

Mepa News'in yerel kaynaklardan edindiği bilgilere göre, Afganistan'ın doğusundaki Kunar ilinde birçok DAEŞ savaşçısı Taliban'a teslim oldu.

Kaynaklar, teslim olan DAEŞ'lilerin sayısının en az 40 olduğunu ifade ederken, bölgede varlık gösteren DAEŞ yapılanmasının bir çözülme sürecine girdiği belirtiliyor.

Taliban'a bağlı etkin birliklerden biri olarak gösterilen "Kırmızı Birim"in DAEŞ yapılanmasına yönelik düzenlenecek operasyonlar için bölgede olduğunu ifade edilirken, Taliban'ın öncesi bölgedeki DAEŞ'lilere teslim olma çağrısı yaptığı belirtildi.

Silahlarıyla birlikte Taliban'a teslim oldukları belirtilen DAEŞ'lilerin ardından örgütün Kunar ilindeki varlığının büyük ölçüde zayıfladığı düşünülüyor.

Merkez Nangarhar

Afganistan'daki DAEŞ yapılanmasının merkez üssü, ülkenin doğusundaki Nangarhar ili. Burada oldukça etkin bir yapılanma ağına sahip olan DAEŞ, vilayetin Pakistan ile sınır olmasından özellikle faydalanıyor. Kunar ili de aynı şekilde Pakistan ile sınır olduğunda bu bölgedeki DAEŞ yapılanmasının, Taliban'ın düzenlediği saldırılarda sınırın Pakistan tarafına geçtiği biliniyordu.

'Horasan vilayeti' çözülüyor mu?

Geçtiğimiz günlerde Cevzcan iline bağlı Derzab ilçesinde Taliban'ın DAEŞ'e yönelik düzenlediği koordine saldırıların ardından en az 150 DAEŞ'li liderleriyle birlikte destekli Kabil hükümetine teslim olmuş, hükümet güçleri DAEŞ'lileri helikopterlerle bölgeden tahliye etmişti.

Gerçekleşen bu tahliyeyle birlikte Taliban tarafından yapılan açıklamada, 100'den fazla DAEŞ'linin çatışmalarda öldürüldüğü, birçoğunun canlı olarak yakalandığı ve Cevzcan'daki DAEŞ varlığının sona erdiği ifade edilmişti.

Afganistan'daki DAEŞ'in Nangarhar'dan sonraki ikinci merkezi olarak gösterilen Cevzcan ilinde bu şekilde bir yenilgiye uğramasının etkisinin ilk olarak Kunar ilinde kendisini gösterdiğini söylemek mümkün.

Taliban'a teslim olan en az 40 DAEŞ'linin Cevzcan'daki çözülmeden etkilendiği düşünülüyor.

Ancak örgütün Afganistan'da tamamen çözülmesini beklemek şu an için pek mümkün görünmüyor.

Öte yandan, Cevzcan ilinde DAEŞ'in yaşadığı çözülme örgütün kendi içinde birtakım tartışmalara da açtı.

DAEŞ sempatizanlarının kullandığı sosyal ağlarında göze çarpan gelişmelerde örgütün "Beyat alma" konusunda daha seçici davranması gerektiği yönünde tartışmalar yaşanıyor.

Cevzcan ilinde teslim olan DAEŞ'lilerin arasında, Afganistan'ın kuzeyindeki DAEŞ yapılanmasının lider kadrosundan gösterilen Habiburrahman ve Nimetullah'ın da olması dikkat çeken önemli ayrıntılardandı.

Teslim olan ve silahlarını teslim eden DAEŞ'lilerle ilgili Kabil hükümetinin cezai bir uygulaması düşünülmüyor.

ABD ve Kabil hükümetinin DAEŞ yayılmasına 'desteği'

DAEŞ'in 2014 yılında ortaya çıktığı ilk dönemden bu yana Taliban tarafından Afganistan'da örgüte yönelik düzenlenen saldırılarda oldukça dikkat çekici bir iddia vardı.

Taliban ve bazı yerel kaynaklar tarafından ifade edilene göre, Nangarhar ilindeki DAEŞ yapılanmasına yönelik ne zaman Taliban tarafından bir saldırı gerçekleştirilse, Kabil hükümetine bağlı kara güçleri ve ABD öncülüğündeki koalisyona ait savaş uçakları Taliban savaşçılarını alıyordu.

Oldukça dikkat çekici olan bu iddianın arkasında, ABD'nin Afganistan'daki DAEŞ yayılmasını desteklediği sonucu çıkarılmaktaydı.

Son olarak ABD ve Batı ülkeleri tarafından yapılan hibe ve yardımlarla ayakta duran Kabil hükümetine ait helikopterlerle DAEŞ'lilerin Taliban ile yaşanan çatışmalarda bölgeden edilmesi, DAEŞ konusunda ortaya atılan "yayılma" iddialarını da güçlendiriyor.

Kaynak: Mepa News

Gereksizse Sil

Bir Yorum Yazın