Hollanda’da korkulan oluyor: İslam karşıtı Wilders başbakan olabilir

fetih medya
Fetih Medya
Fetih Medya Haber Merkezi
⌚Haberin Tarihi: 16 Şubat 2017 | 19 Cemaziyelevvel 1438 Perşembe 15:00

, 15 Mart’ta parlamento seçimleri için sandık başına gitmeye hazırlanıyor.

 
Hollanda’daki son anketlerde, lideri ’ın ‘camileri kapatacağım, Kur’an’ı yasaklayacağım’ vaadi verdiği aşırı sağçı Özgürlük Partisi önde gidiyor. Özgürülük Partisi’nin seçimlerde yüzde 20 civarı oy alması beklenirken, anketlerde iktidardaki VVD Partisi yüzde 16’yla onu takip ediyor. Anket sonuçlarına göre, seçimden 4 yada 5 partili çıkması bekleniyor.

 
“BÜTÜN CAMİLERİ KAPATIP KURAN’I YASAKLACAĞIZ”

 

İslam karşıtı tutumuyla tanınan ve Donald ’ın ateşli savunucularından biri olan aşırı sağcı Özgürlük Partisi’nin lideri Geert Wilders 15 Mart’ın ’da ‘vatanseverlik baharının’ başlangıcı olacağını söylemişti.

İlgilinizi Çekebilir:  AB liderleri, Trump’ın kararını görüşmek için Sofya’da

 
En yakın rakibi VVD’nin lideri ve mevcut Başbakan Rutte ile seçimlerden iki gün önce bir televizyon programına katılacak olan Wilders’ın iktidarı alabilmesi için bu tartışma en önemli köşetaşlarından biri olacak.

 
150 vekilli Hollanda parlamentosunda, seçim yarışına katılan 30 partiden 14’ünün koltuk alması bekleniyor. Eğer Wilders’ın partisi seçimleri birinci sırada bitirmesine rağmen hükümeti kuramazsa, ikinci sırada yer alan VVD daha merkezdeki partilerler işbirliği yapmayı planlıyor.

 

Fetih Medya – Haber Merkezi

Gereksizse Sil

Bir Yorum Yazın