Hollanda, YPG- PKK  bağlantısını kabul etti

fetih medya
Fetih Medya
Fetih Medya Haber Merkezi
⌚Haberin Tarihi: 29 Eylül 2018 | 19 Muharrem 1440 Cumartesi 16:47

Hollanda Dışişleri Bakanı Stef Blok, örgütü ’nin insan hakları ihlallerinde bulunduğunu ve örgütü PKK ile bağlantısı olduğunu söyledi.

 

Hollanda Dışişleri Bakanı Stef Blok, Dışişleri Bakanlığı Komisyonundaki milletvekillerinin hükümetin Suriye’deki muhaliflere verdiği destekle ilgili sorularına yazılı cevap verdi.

PKK İLE BAĞLANTISI VAR

Hollanda tarafından ()” adı altındaki YPG/ PKK’ya destek verilmediğini belirten Blok, “YPG tarafından yapılan hakkında çeşitli raporlar yayımlandı. Buna ek olarak YPG’nin Birliğinin () terör örgütleri listesinde bulunan PKK ile bağlantısı var. Ayrıca YPG’nin ile bağlantıları var ve özerk bölge isteğine ulaşmak için ılımlı muhalif gruplara karşı mücadele ediyor.” ifadelerini kullandı.

DESTEK VERMEYİZ

Bir muhalif grubun silahlandırılması için uluslararası yasal dayanak olması gerektiğine dikkati çeken Blok, “Silahların sadece DAEŞ’a karşı kullanılma hedefi olsaydı, bunun için yasal bir temel oluşabilirdi. İnsan hakları ihlalleri raporu, SDG’de dominant rolü üstlenen YPG’nin rejimle temasta olması ve YPG’nin PKK ile bağlantısı gerçeği, Hollanda hükümetinin SDG’ye destek vermemesi için bir sebeptir.” değerlendirmesinde bulundu.

Uluslararası Af Örgütünün ve İnsan Hakları İzleme Örgütünün YPG/PKK hakkındaki raporlarına dikkati çeken Blok, raporda yer alan YPG/PKK’nın bölgedeki insanlara uyguladığı baskı ile insanların oradan kaçmalarına, çocukların sokakta veya evlerinden kaçırılarak zorla YPG/PKK’ya alınmalarına ve insan hakları ihlallerine vurgu yaptı.

 

Gereksizse Sil

Bir Yorum Yazın