Hollanda yalanlamadı! Afrin’de şaşırtan gerçek

fetih medya
Fetih Medya
Fetih Medya Haber Merkezi
⌚Haberin Tarihi: 7 Nisan 2018 | 21 Recep 1439 Cumartesi 17:10

hükümeti, ’nın ’de birlikte askeri harekat yürüttüğü Özgür Ordusu’na para ve malzeme desteği verdiği iddialarını yalanlamadı. Soru önergesine yanıt veren Lahey , Zeytin Dalı Harekâtı’nda ile birlikte cephede yer alan güçlere destek verildiğini gizli notla kabul etti.

Hollanda’nın Suriye’deki silahlı karşıtı örgütlere desteği, iktidar ortağı Demokrat Parti (CDA) milletvekilleri Pieter Omtzigt ve Martijn van Helvert tarafından gündeme getirildi.

Öso’ya destek soruldu

Omtzigt ve Helvert; Başbakan Mark Rutte, Dışişleri Bakanı Stef Blok ve Bakanı Sigrid Kaag’ın yanıtlaması istemiyle bir soru önergesi verdiler.Hristiyan Demokrat parlamenterler, hükümete Suriye’de Devlet Başkanı yönetimine karşı savaşan yerel gruplara, Hollanda tarafından para ve teçhizat desteği verilip verilmediği sorusunu yöneltti.

İlgilinizi Çekebilir:  CEVLANİ: “SİLAHLARIMIZ PAZARLIĞI KABUL ETMEZ, GÖRÜŞME KONUSU OLAMAZ!”

Önergede, Hollanda tarafından desteklenen arasında TSK ile birlikte Zeytin Dalı Harekatı’na katılan ÖSO güçlerinin bulunup bulunmadığı sorusuna da yer verildi.

Hükümetten önergeye verilen yanıtta, Hollanda’nın Suriye’deki muhalif güçlere verdiği destek yalanlanmadı.

Gi̇zli̇ notla kabul etti̇

Hükümet, yanıt metninde 23 Ocak’ta meclise gönderilen, “Suriye’deki silahlı gruplara destek” başlıklı gizli nota atıfta bulundu.

Milletvekillerinin sorularının yanıtlarının, bu gizli notta bulunduğuna işaret edildi.

Hollanda’da muhalefet partileri, Zeytin Dalı harekatı nedeniyle Türkiye’nin kınanmasını istemiş, Başbakanı Rutte AB ve NATO içinde yeterli desteği elde edemediklerini açıklamıştı.

Gereksizse Sil

Bir Yorum Yazın