Hollanda Dış İşleri Bakanı Türkiye’yi ziyaret edecek

fetih medya
Fetih Medya
Fetih Medya Haber Merkezi
⌚Haberin Tarihi: 2 Ekim 2018 | 22 Muharrem 1440 Salı 19:01

döneminde Türk siyasetçilerine yasak koyan ilişkileri tekrar geliştirmek için Dış İşleri Bakanı Stef Blok yarın Türkiye’ye ziyarette bulunacak.

 

Hollanda Bakanı Stef Blok, Mart ’de Türkiye’deki anayasa değişikliği referandumu öncesinde Türk siyasetçilerin ülkedeki mitinglere katılmasını engellemesi nedeniyle çıkan diplomatik krizin ilişkilerde normalleşmeye dönmesinden sonra yarın Türkiye’yi ziyaret edecek.

Türkiye ziyareti öncesinde soruları yazılı yanıtlayan Blok, “Ziyaretimin amacı, Türkiye ile Hollanda arasındaki ilişkilerin düzeldiğine işaret etmek.” ifadesini kullandı. Görüşmelerinde , göç ve ekonomi gibi konuların ele alınacağını kaydeden Blok, “Her ilişkide olduğu gibi her zaman üzerinde anlaşamadığımız konular da bulunuyor. Bu ziyaret aynı zamanda bu konuları gündeme getirmek ve bu alanlardaki endişeleri ele almak için mükemmel bir fırsat sunuyor” değerlendirmesini yaptı.

“İlişkilerimiz için geçmişe takılıp kalmak yerine geleceğe odaklanıyoruz”

Blok, Türkiye ile Hollanda’nın ilişkileri normalleştirme sürecinde neler yaptıklarını anlatırken şunları ifade etti:

“Ülkelerimiz, ilişkilerimiz için geçmişe takılıp kalmak yerine geleceğe odaklanmanın çok önemli olduğuna karar verdi. İlişkileri düzeltmenin önemli unsurlarından biri diplomatik temasların en üst seviyede yeniden edilmesi oldu. En önemli diplomatlarımızdan biri olan Marjanne de Kwaastenie’yi Türkiye’ye olarak gönderdik. Türkiye’nin de çok bilgili bir büyükelçiyi (Şaban Dişli) Hollanda’ya atadığını görmekten mutluyuz. Buna ek olarak, Türkiye’ye ziyaretim iki ülke için de önemli konulara eğilmek amacıyla iletişim kanallarını ardına kadar açık tutmak istediğimizin belirgin bir işaretidir.”

İki ülke arasındaki iş birliği potansiyelini değerlendiren Blok, Türkiye ve Hollanda’nın özellikle dahil olmak üzere güvenlik, göç ve ticaret konularında birbirine ihtiyaç duyduğunu belirtti.

Blok, şöyle devam etti:

“Bütün bu alanlarda daha ilerlemiş iş birliği hedefliyorum. Ekonomiden bahsedecek olursak, bu alanda büyük potansiyel görüyorum. Türkiye, AB’ye yakın konumdaki büyük bir pazar ve burada Hollandalı şirketlerin ticaret ve yapması için birçok imkan var. Ayrıca, elverişli ve yenilikçi iş iklimiyle Hollanda da Türk şirketlerinin yapması bakımından iyi bir yer olabilir. Hollanda’nın, sürdürülebilir kalkınmadan yaşanabilir kentlere ve daha üretken ve verimli bir tarım sektörünün oluşturulmasına kadar Türkiye’nin karşı karşıya kaldığı zorluklara birçok çözümü var.”

Hollanda Dışişleri Bakanı ayrıca ve kültür alanlarında karşılıklı iş birliğinin önemine vurgu yaparak, “Türk öğrenciler, Hollanda’daki üniversitelere giderek artan şekilde rağbet ediyor. Daha fazla akademik değişim programı için de hala imkan bulunduğunu düşünüyoruz. Kültürel değişimde de çok fazla potansiyel var. Son bir yıldır, özel olarak çocuklara odaklanarak, Hollanda kültürünü sadece Ankara ve İstanbul’a değil, Anadolu’nun diğer yerlerine de getirmek için çalışıyoruz” dedi.

 

Gereksizse Sil

Bir Yorum Yazın