Hizbullah Esed rejimi üniformalarıyla Suriye’nin güneyinde

fetih medya
Fetih Medya
Fetih Medya Haber Merkezi
⌚Haberin Tarihi: 12 Haziran 2018 | 28 Ramazan 1439 Salı 12:52

ve müttefikleri, ’nin güneyindeki ve Kuneytira bölgesindeki muhalif gruplara karşı saldırı başlatmak için gün sayarken İsrail, İran’a bağlı milislerin sınırında bulunmasını kabul etmeyeceğini bildirmişti.

Güney Suriye’de bulunan muhalif , Rusya ve İsrail’in anlaşması kapsamında bölgeden çekilmek zorunda kalan ve İran’a bağlı diğer Şii grupların rejim unsurlarının kamuflajlarını giyip, rejim bayrağı taşıyarak bölgede kalmaya devam ediyor.

İsrail sınırındaki Kuneytira sınırında faal olan muhalif grupların liderlerinden Ahmed Azzam, Suriye’den çekilen Hizbullah’ın bir müddet sonra daha etkili silahlarla donatılmış şekilde zırhlı araçlar ve üzerinde Suriye kamuflajıyla geri döndüğünü ifade etti.

“Şİİ MİLİSLER RAHATLIKLA SURİYE KİMLİĞİ ALABİLİYOR”

Azzam, İran tarafından, Lübnan, ve gibi bir çok ülkeden Suriye’ye getirilen Şii milisler, rahatlıkla Suriye kimliği alabildiğini dile getirdi.

İlgilinizi Çekebilir:  Başbakan Binali Yıldırım'dan Kandil açıklaması

Suriye’nin güneyindeki Dera kentinde yaşayan muhalif aktivist Ziya el-Hariri, Hizbullah’ın yıllardır Suriye’nin güneyinde sağlam bir yapılanma oluşturmak istediğini ve bölgede yabancı savaşçılardan oluşan yeni terör grupları kurduğunu söyledi.

Hariri, “Bütün bu çabalarından sonra İran’ın savaşmadan bölgeden çekileceğini sanmıyorum” diye konuştu.

ATEŞKES ÇABALARI SÜRÜYOR

İran’a bağlı militanların bu hareketliliği devam ederken , Rusya ve Ürdün’den yetkililerin yakın zamanda Suriye’nin güneyindeki Dera ve Kuneytira bölgelerinde ateşkes ilan etme görüşmelerine başlayacak.

Gereksizse Sil

Bir Yorum Yazın