Hindistan Uzun Menzilli Füze Denedi

fetih medya
Fetih Medya
Fetih Medya Haber Merkezi
⌚Haberin Tarihi: 3 Ocak 2017 | 5 Rebiülahir 1438 Salı 03:57

’ın yeni bir uzun mesafeli nükleer güdümlü füze denediği bildirildi.

 
AA’nın Hindistan devletine ait All India Radyosu’na dayandırdığı haberine göre, Hindistan Savunma Araştırma Geliştirme Kurumu (DRDO) tarafından geliştirilen “Agni-IV” füzesi, Odisha eyaleti açıklarındaki Abdül Kalam Adası’ndan yerel saatle 11.50’de fırlatıldı.

Hindistan haber ajansı PTI, son teknoloji ürünü donanımlara sahip ve havada kendi yörüngesini düzeltebilen füzenin 1 ton ağırlığındaki nükleer başlığı 4 bin kilometre mesafeye fırlatabildiğini duyurdu.

Ajans, DRDO yetkililerinin, füzenin hem lazer yönlendirmesine hem de kendiliğinden yönelime olanak veren iki basamaklı bir isabet donanımına sahip olduğunu belirttiğini aktardı.

İlgilinizi Çekebilir:  Rusya’dan ‘Türkiye’ açıklaması

Hindistan, 26 Ekim’de de 5 bin kilometre menzilli “Agni-V” füzesini başarıyla denemişti.

Mart ayında da 15 metre uzunluğunda ve 12 ton ağırlığındaki, 700 kilometre menzilli nükleer başlık takılabilen “Agni-I” füzesi tatbikat amacıyla fırlatılmıştı.

Öte yandan Bilim Adamları Federasyonu (), 2016 raporunda, 100’den fazla nükleer silaha sahip Hindistan’ın, “Agni-II”, “Agni-III”, “Agni-IV” ve “Agni-V” balistik füzeleriyle de test atışları yaptığına dikkat çekmişti.

 

Fetih Medya – Haber Merkezi

Gereksizse Sil

Anahtar Kelime: , , , ,

Bir Yorum Yazın