HDP Milletvekili Altan Tan: PKK ve PYD’nin Suriye politikası çöktü

fetih medya
Fetih Medya
Fetih Medya Haber Merkezi
⌚Haberin Tarihi: 31 Ağustos 2016 | 28 Zilkade 1437 Çarşamba 16:20

Rudaw’a konuşan Altan Tan, “Arap Baharı’ndan sonra ’nin bütün politikası ve özellikle de politikası yanlıştı. Bu çöktü. Şu an ’nin Ortadoğu ve Suriye politikası çöktü. Tamamen yanlış olduğu ortaya çıktı ve bunu Hükümet Sözcüsü, Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş da başta olmak üzere birçok insan söylüyor. Diyor ki, ‘Biz yanlış yaptık.’ Peki şimdi ne yapıyor? Bir yanlışı bir başka yanlışla düzeltmeye çalışıyor. Bu da yanlış.” dedi.

‘Kürt siyaseti’nin politikalarının da çöktüğünü belirten Tan, şöyle konuştu: “Gelelim Kürt siyasetine; ’ya ’ye… Onlar da maalesef Suriye ve Ortadoğu siyasetini yanlış okudular. Ve bugün ’nın, PYD’nin Suriye politikası da çöktü. Yani bir Kürt koridoru kurup ’a, İskenderun’a veya ’ye kadar uzanma, ’nın da buna sonuna kadar destek vereceği hesaplandı. Bunun böyle olmadığı ortaya çıktı.”

‘PKK, PYD, , KDP ve Yekitî Hareketi dahil tüm Kürt siyasetinin ‘yeni okumalarla, yeni analizlerle, yeni durum tespitiyle yeni bir Kürt siyaseti, Suriye ve Türkiye siyasetini ortaya koyması gerekiğini’ söyleyen Tan, şöyle devam etti: “Türkiye’de de silahların susması, demokratik mücadelenin öne çıkması ve Türkiye devletinin demokratikleşmesidir. Çözüm budur.”

Fetih Medya – Haber Merkezi

Gereksizse Sil

Bir Yorum Yazın